Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Připlatíme si: Brambory zdraží o třicet procent!

Připlatíme si: Brambory zdraží o třicet procent!

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Kilogram brambor zdraží o dvě až tři koruny, napsal v pondělním vydání časopis Týden. Důvodem je podle něj nižší sklizeň a menší plocha osázených polí.

Pěstitelé si podle časopisu chtějí také kompenzovat loňský rok, kdy byly ceny brambor kvůli jejich nadbytku velmi nízké. "Naše ceny letos vzrostou minimálně o třicet procent," uvedl v týdeníku Jan Hochman, předseda družstva Bramko Semice, jež je největším pěstitelem brambor v zemi. "Kilogram budeme velkoodběratelům prodávat i za více než čtyři koruny," tvrdí ekonomický ředitel družstva Aleš Schneiberg.

V loňském roce byla přitom cena výrazně nižší. "Loni se ceny pohybovaly v průměru okolo 2,50 koruny za kilogram, letos vzrostou zhruba na čtyři koruny," potvrdil Týdnu Jiří Zvolánek, místopředseda Ústředního bramborářského svazu ČR, ve kterém zastupuje pěstitele.

Podle agrárního analytika Petra Havla však pěstitelé brambor nemají pro tak razantní zdražení důvod. "Třetinový růst cen považuji za příliš ostrý odhad," tvrdí Havel. Konečné zdražení nebude podle jeho názoru tak výrazné. "Producenti budou moci zdražit jen o tolik, kolik jim dovolí konkurence a tlak obchodních řetězců."

Témata:  potraviny zdražování

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

16. července 2024 10:49

Půjčování lodí a šlapadel: Jak se chovat na vodě

Letní měsíce a stále častější tropické teploty lákají stále více lidí k vodním radovánkám. I pro ty však platí různá pravidla. Věděli jste, že i při projížďce na šlapadle se z vás stává účastník plavebního provozu, který by měl znát jeho základní pravidla a postup v krizových situacích? A víte, na co si dát pozor v půjčovně lodí nebo jiných plavidel?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy