Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důchodovou reformu bude třeba odložit, přiznala místopředsedkyně TOP 09

Důchodovou reformu bude třeba odložit, přiznala místopředsedkyně TOP 09

Foto: DataLife

Pokud se nepodaří vládní koalici přehlasovat prezidentské veto k prováděcím zákonům k penzijní reformě, která se má rozběhnout od příštího roku, bude na místě uvažovat o odložení účinnosti celé reformy. V nedělních Otázkách Václava Moravce to uvedla místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

"V takovém případě, že nebudou přijaty prováděcí zákony a odstraněna ta legislativní chyba, která tam v tuto chvíli je, tak si myslím, že musíme jednat o odložení účinnosti," uvedla Langšádlová.

Ona chyba, která vznikla na základě různých pozměňovacích návrhů k reformě, souvisí s výběrem peněz od živnostníků a stát by mohl přijít o desítky miliard korun na důchody. Vyřešit ji měly právě prováděcí zákony, které ale prezident Václav Klaus vetoval.

Pokud se nepodaří jeho veto přehlasovat, není možné podle místopředsedkyně TOP 09 systém spustit od prvního ledna příštího roku. "Pan prezident nám způsobil obrovskou právní nejistotu," dodala Langšádlová.

Místopředsedkyně však také dodala, že jakékoliv posouvání vidí jako chybu a reforma měla být schválena vzhledem k situaci v zemi už před lety.

Témata:  důchodová reforma

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy