Město přišlo o 5 milionů, policie obvinila primátora Thomu

Kromě Thomy obvinili kriminalisté i bývalého jednačtyřicetiletého vedoucího odboru radnice.

660

"Čelní představitel radnice v postavení úřední osoby uzavřel a za statutární město České Budějovice podepsal 15. června 2010 dodatek ke smlouvě o dodávce počítačového zařízení a vybavení s jednou IT společností z Prahy. Svým podpisem však porušil zákon o zadávání veřejných zakázek. Smlouvu podepsal, aniž by ji předložil ke schválení radě města. Jednoznačně a vědomě tak překročil svoji pravomoc, přidělil nadlimitní zakázku podle své vůle bez výběrového řízení a učinil tak městu smluvní závazek ve výši více jak 37 000 000 korun," řekl Matzner.

Městu tak měl primátor způsobit škodu ve výši bezmála 5 000 000 korun. "V rámci vyšetřování případu byl přibrán i soudní znalec z oboru ekonomiky, odvětví ceny a odhady výpočetní techniky, který potvrdil také toto nadhodnocení zakázky," dodal Matzner.

Mladší z obviněných mužů v pozici vedoucího odboru, také v postavení úřední osoby, vedl o zmiňovaném dodatku jednání s dodavatelskou společností a v přímém rozporu se svými stanovenými povinnostmi, nepředložil radě města dodatek k seznámení a ke schválení, ale předložil ho k podpisu přímo primátorovi. "Způsobenou škodou bezmála pět milionů korun tak opatřil dodavatelské IT společnosti neoprávněný majetkový prospěch," doplnil Matrzner.

Kriminalisté pracují na případu od podzimu roku 2011. "V rámci prověřování zjistili, že spolupráce mezi městem a IT společností běží již několik let. Všechny smlouvy i dodatky byly vždy projednány a schváleny radou města, která o této skutečnosti vydala usnesení a pověřila primátora města k jejich podpisu. Mechanismus, jak v těchto případech postupovat, byl oběma obviněným mužům tedy dobře znám. V případě odsouzení hrozí oběma mužům, kteří hrubým způsobem překročili své kompetence, trest odnětí svobody ve výši dvou až deseti let," dodal Matzner.

"Zpráva, v níž se uvádí, že primátor statutárního města České Budějovice Juraj Thoma čelí trestnímu stíhání za zneužití pravomoci úřední osoby a za porušení povinnosti při správě cizího majetku, nás nepříjemně překvapila. HOPB je naším koaličním partnerem a my sami považujeme za stěžejní bod našeho programu boj proti korupci. Nicméně na závěry je příliš brzy a informací je málo. Dříve, než si na věc učiníme vlastní názor a dohodneme další postup, chci se sejít s panem primátorem a vyslechnout si jeho vlastní stanovisko k celé kauze," řekl agentuře Mediafax Tomáš Bouzek, předseda klubu zastupitelů TOP 09 na českobudějovické radnici.

Témata: korupce

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky