Česko si mezi zeměmi na žebříčku korupce pohoršilo o pět míst

Česko se na žebříčku organizace Transparency International (TI), která sleduje korupci, propadlo v roce 2020 oproti předchozímu roku o pět míst a ocitlo se na 49. příčce. Pokračuje tak negativní hodnocení České republiky, která na loňském indexu TI měla proti předchozímu období skóre horší o šest míst.

Ilustrační fotografie
reklama

Ze 180 sledovaných zemí si podle TI nejférověji vedou Nový Zéland a Dánsko, které mají shodně 88 ze 100 hodnotících bodů, na opačném konci škály jsou Jižní Súdán a Somálsko s 12 body.

Ze souhrnného hodnocení vyplývá, že země, které jsou na žebříčku nejvýše, jsou schopné lépe obstát v době pandemie a souvisejících ekonomických problémů. Investovaly více do zdravotnictví, dokážou lépe zajistit univerzální zdravotní péči a méně tolerují porušování demokratických principů.

"Covid-19 není jenom zdravotní a ekonomická krize, je to také korupční krize, kterou v současné době nezvládáme," řekla šéfka TI Ferreira Rubiová.

Ze zjištění TI vyplývá, že se korupce loni projevila při tom, jak si země zajišťovaly například ochranné pomůcky, roušky a ventilátory. "Vytvořila se situace, v níž je velmi lákavé korumpovat a shrabovat peníze do vlastní kapsy na úkor obyvatelstva. V tomto případě korupce lidi doslova zabíjí," řekl k loňskému roku dočasný ředitel TI Daniel Eriksson. TI poukazuje na to, že "zhoubný důsledek korupčního chování poškodil možnost globálního řešení pandemie a má na svědomí nespočet lidských životů". V důsledku korupce byly zneužity peníze potřebné na investice do zdravotnictví, takže někde občané zůstali bez lékařů a bez fungujících nemocnic nebo klinik.

TI hodnotí situaci od roku 1995 na stobodové škále a považuje za špatné, že loni měly země v průměru jenom 43 bodů, přičemž dvě třetiny nedosáhly ani na 50 bodů. V téměř polovině sledovaných států se za minulé desetiletí situace nelepší. Z regionů na tom loni byla nejhůř subsaharská Afrika s 32 body průměrného hodnocení.

Nejúspěšnějším regionem je Evropská unie a západní Evropa, kde se hodnotilo 31 států, které v průměru dosáhly 66 bodů. "Čím je země demokratičtější a otevřenější, tím rychleji se vypořádá s korupcí," řekl Eriksson.

Spojené státy řadí TI na 25. příčku se 67 body, což je méně oproti 69 bodům z roku 2019 a nejhorší umístění od roku 2012. USA se ocitly až za mnoha západními demokraciemi.

ČR má na 49. místě 54 hodnotících bodů. Západoevropské státy a země Evropské unie si v potírání korupce vedou z regionálního hlediska sice nejlépe, ale kvůli covidu-19 se ocitly pod mimořádným tlakem. Ke špičce v tomto regionu patří Dánsko, Finsko, Švédsko a Švýcarsko, na opačný konec pak TI řadí Chorvatsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. Nejvíce se lepší Řecko, které postoupilo od roku 2012 o 14 bodů - má jich nyní 50 a je na 59. místě. Úspěšné je rovněž Rakousko, které postoupilo od roku 2012 o sedm bodů na současných 76 a na 15. příčku, o 11 bodů si za stejné období polepšilo Estonsko. ČR je na tom ve rovnání s rokem 2012 lépe o pět bodů. Naopak situace se horší v Maďarsku (o 11 bodů od roku 2012), na Maltě a v Polsku (o sedm bodů od roku 2015).

TI k tomuto regionu uvádí, že pandemie covidu-19 vytvořila nečekaný tlak na soudržnost systémů v mnoha státech a také politickou krizi, jež "ohrožuje budoucnost liberální demokracie".

Pandemie do krajnosti testuje, jak je Evropa schopná reagovat v nouzové situaci, přičemž v mnoha případech země v otázce korupce a odpovědnosti státy neobstály. Nejméně 11 zemí EU kvůli pandemii odložily volby a některé kvůli nouzovému stavu značným způsobem zasáhly do lidských práv.

Mají-li země v budoucnu úspěšněji čelit krizím a omezit korupci, doporučuje TI posílit kontrolní instituce, což zajistí služby i těm, kdo je potřebují nejvíc, zamezit střetu zájmů otevřeným smluvním systémem, chránit demokracii a prosazovat občanskou společnost, zveřejňovat důležitá fakta a zajistit přístup k informacím.

Témata: korupce | Česko | firmy | MoneyMAG.cz

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky