Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zotavení Evropy z recese zpomaluje!

Ukazatele důvěry klesají téměř po celém světě, výjimkou nejsou ani evropské státy, které čeká ještě nejméně několik čtvrtletí negativního hospodářského růstu. V pátek o tom informoval Aleš Prandstetter, hlavní stratég ČSOB Asset Management.

Jak dlouho bude ještě recese v Evropě trvat, bude podle Prandstettera vedle chystaných vládních úspor nejvíc záležet na úvěrové politice bank. Povzbudit ekonomiky přitom může v příštích měsících očekávaný příznivý vývoj inflace.

"Zpomalení růstu cen určitě nabídne protiváhu pro zadrhávající evropskou ekonomiku. Evropská inflace už v květnu klesla na 2,4 procenta a v nadcházejících měsících se může dostat k hodnotám 0,5 až jedno procento. Skutečný vývoj inflace bude záviset na cenách ropy," poznamenal Prandstetter s tím, že případný další pokles inflace by pozitivně ovlivnil kupní sílu domácností.

Hospodářský růst evropských států se snaží podpořit i centrální banky, které sází na léčení krize nízkými úrokovými sazbami. "Dá se očekávat, že centrální banky budou i nadále sledovat správné fungování finančních trhů a poskytovat podporu pouze v případě, kdy to bude potřeba," doplnil Prandstetter.

V protikladu k očekávanému snížení inflace v krátkodobém horizontu ale může díky zlevnění úvěrů ze strany centrálních bank dojít v dlouhém období k nevyhnutelnému zrychlení inflace. Hrozí pak riziko, že se snížení kupní síly peněz vymkne kontrole.

Detailní pohled na region střední a východní Evropy ukazuje, že většina států má k růstu daleko. "Nejlépe je na tom Polsko, které doslova ´nakoplo´ pořádání mistrovství Evropy ve fotbale, je však otázkou, jak se zde bude situace vyvíjet dále. Na Českou republiku se díky úspornému programu investoři dívají jako na bezpečné teritorium pro své peníze, a proto je ČR schopna vlastního financování nejlevněji z regionu. Opakem je Maďarsko, kde se prohlubuje spor mezi vládou a centrální bankou a investoři se bojí, že o své peníze přijdou," popsal současný stav Prandstetter. Všechny tři země podle něj silně pociťují dopady evropské krize. Na druhou stranu jejich akcie nabízejí velmi dobrý dividendový výnos nad pět procent. A právě to mnozí investoři oceňují.

Témata:  Evropa recese

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.