Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Euro v ohrožení. V Řecku propadly vládní strany

Euro v ohrožení. V Řecku propadly vládní strany

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Předčasné parlamentní volby, které se v neděli uskutečnily v Řecku, znamenaly podle povolebních odhadů velké ztráty přízně voličů pro vládní socialisty a konzervativce. Do parlamentu se naopak dostali neonacisté, informuje agentura AFP.

Volební místnosti se uzavřely v 19.00 hodin místního času (18.00 hodin SELČ). Odhady, tzv. exit-polly, potvrdily předvolební průzkumy, které předpovídaly odliv příznivců vládních stran Nová demokracie (ND) a socialistického PASOKu. Komentář stanice CNN uvedl, že voliči "potrestali" vládních strany za úsporná opatření, která přijaly výměnou za záchranný balíček Evropské unie, Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky. Finanční škrty oslabily pozici těchto proevropských stran a nahnaly část voličů do náručí levicových i pravicových radikálů. Nová demokracie vedená Antonisem Samarasem bude nejsilnější parlamentní stranou – měla by získat 17 až 20 procent hlasů. Ve volbách v roce 2009 ale dostala 33,5 procenta hlasů. "Jsme jasně stranou, která vyhrála," řekl stínový ministr zahraničí Panos Panagiotopoulos. Zisk dvaceti procent sice dělá z ND nejpočetnější parlamentní stranu, sestavit vládu a pokračovat tak v proevropském kurzu šetření se jí ale nemusí podařit asi se socialisty. Samaras pro stanici Mega uvedl, že pokud vítězství jeho strany potvrdí oficiální výsledky, bude čekat pověří sestavení vlády prezidentem. "Jsme připraveni převzít odpovědnost a vytvořit vládu národní záchrany," řekl Samaras s tím, že vláda bude mít dva výlučné cíle: udržet zemi v eurozóně a podpořit ekonomický růst. Socialisté by měli podle odhadů obdržet 14 až 17 procent. V roce 2009 přitom získali téměř 44 procent hlasů. PASOK dokonce nebude ani druhou nejsilnější parlamentní stranou – levicová Koalice radikální levice (Syriza) má odhad zisku 15 až 18,5 procenta. Před třemi lety získala jen 4,6 procenta. "Po dvou letech barbarství se vrací demokracie," řekl její předseda Alexis Tsipras. Syriza vystupuje jednoznačně proti dalším úsporným opatřením. Čtvrté místo obsadili Nezávislí Řekové. Těm voliči dali deseti až 12 procent hlasů. Komunistická strana Řecka (KKE) získá 7,5 až 9,5 procenta. V roce 2009 je volilo 7,5 procenta voličů. Jsou to právě komunisté, kteří chtějí, aby Řecko odešlo z eurozóny. Do parlamentu se také dostane – poprvé po téměř čtyřiceti letech – neonacistická strana Zlatý úsvit. Ta by měla získat šest až osm procent hlasů voličů. To by jí ve 300členném parlamentu zajistilo více než 25 poslanců. "Nastává nové nacionalistické hnutí," uvádí se na webu Zlatého úsvitu. "Stovky tisíc Řeků se dynamicky připojilo k národnímu směru pro velké, svobodné Řecko," dodává Zlatý úsvit, který své příznivce nalákal na protipřistěhovaleckou rétoriku. V Řecku, které má 11,28 milionu obyvatel, žije více než jeden milion nelegálních přistěhovalců z Afriky a Asie.

Hranice pro vstup do řeckého parlamentu jsou tři procenta. Konečné výsledky by měly být zveřejněny kolem 22.00 hodin SELČ. Podle odborníků se mohou zásadně lišit od povolebních odhadů.

Témata:  Řecko EUR

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 7:35

Americký Senát schválil vojenskou pomoc pro Ukrajinu a Izrael. Biden slíbil dodávky ještě tento týden

Americký Senát v úterý pozdě večer schválil balík pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů. Prezident Joe Biden přislíbil dnešní podpis balíčku, a že nové dodávky zbraní budou rychle doručeny do válečné zóny, protože Rusko dosahuje úspěchů na bojišti, uvedl server Euronews.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy