Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pro cestu do Řecka nebudou Češi potřebovat test na covid

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Negativní testy na koronavirus pro dovolenou v Řecku nebudou pro české občany od pondělí, jak se plánovalo, potřeba. Řecký premiér změnu vyhlásí dnes, upřesnil premiér Andrej Babiš (ANO) své předchozí oznámení na twitteru v rozhovoru s ČTK. "Premiér uznal naše argumenty a psal mi, že to ohlásí dnes. Takže nic nebude od pondělí potřeba," uvedl Babiš. Informaci potvrdilo na základě diplomatických zpráv i ministerstvo zahraničí.

"Podle informací od naší ambasády v Aténách, i podle sdělení z řecké ambasády v Praze by skutečně nemělo řecké vládní nařízení o nutnosti testování českých turistů vejít v platnost. Čekáme v tuto chvíli na oficiální změnu tohoto dokumentu a jeho publikování," řekla ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

"Na základě rozhodnutí řeckého předsedy vlády pana Mitsotakise nebude pro osoby cestující letecky z České republiky do Řecka požadována negativní diagnóza covid-19 a očekává se změna příslušného společného ministerského rozhodnutí," uvedla na svém facebookovém profilu řecká ambasáda v Praze. Upozornila ale, že Češi stejně jako dosud budou muset nejméně 24 hodin předem vyplnit elektronický formulář Passenger Locator Form.

"Mám naději na dobrý výsledek, věřím, že se ho zítra (v pátek) dočkáme," řekl v České televizi český velvyslanec v Řecku Jakub Karfík. Českým turistům proto doporučil trpělivě vyčkat do pátečního dopoledne.

Odběrová místa, která byla kvůli očekávanému náporu turistů zmobilizována, podle Babiše mají zůstat v novém režimu, aby byla připravena na případný nárůst počtu nakažených. Premiér současně apeloval na odpovědnost, řecké úřady podle něj řeší případ turisty, který odjel na dovolenou z karantény a v Řecku byl pozitivně testován. Možnost, že turisté budou po příjezdu na místo dovolené testováni, bude platit i nadále.

Řecko nedávno kvůli růstu počtu nakažených koronavirem zavedlo povinné testy ne starší než 72 hodin pro občany Česka, Švédska, Belgie, Španělska a Nizozemska, opatření mělo platit od pondělí 17. srpna. V příštím týdnu má do země letět asi 4800 Čechů, do poloviny září více než 30.000.

"Právě jsem mluvil s řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem. Po mé osobní intervenci a na základě nových údajů o epidemiologické situaci v ČR, které jsme dodali řecké straně, vyřadí Česko ze seznamu zemí, jejíž občané mají povinnost předkládat test na covid-19 při vstupu do Řecka," uvedl na twitteru premiér.

Lidé starší deseti let přijíždějící do Řecka podle dosavadního nařízení musejí mít od pondělí potvrzení o negativním testu a lékařské potvrzení o negativní diagnóze na covid-19 v angličtině. Oboje vydá laboratoř, která vzorek testovala. Vyžádat si ho ale musí lidé už před odběrem, některá místa za dokument chtějí navíc k ceně testu 200 až 250 korun. Test stojí obvykle 1756 korun ve státních a krajských nemocnicích, v soukromých odběrových místech může být cena pro samoplátce vyšší. Před příjezdem do země musí lidé vyplnit PLF formulář, poté získají QR kód. Na jeho základě jsou někteří vybráni při překročení hranic k dalšímu testu na covid-19.

Ministerstvo zdravotnictví kvůli posílení testovací kapacity v regionech v úterý cestovní kanceláře vyzvalo, aby počty lidí, kteří mají rezervovaný zájezd do Řecka, nahlásili na e-mail crtexterni@mzcr.cz i s místem bydliště a datem odletu. Do středečních 14:00 jich bylo nahlášeno zhruba 1000.

Cestovní kanceláře žádají, aby cena testu pro samoplátce byla snížena na 500 korun a aby laboratoře musely povinně vzorek otestovat do 24 hodin. Teď je limit dvojnásobný, což je podle ministerstva zdravotnictví dostatečné. Snižovat nemíní ani stanovenou cenu 1756 korun.

Témata:  Řecko Koronavirus COVID-19

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy