Daně není nutné zvyšovat, stačí jejich lepší výběr

Daně není nutné zvyšovat, stačí jejich lepší výběr. V úterý o tom informovali představitelé Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) s tím, že například další plánované zvýšení DPH opět prohloubí a zhorší konkurenceschopnost stávajících plátců DPH oproti neplátcům.

Diskuse: 0

660
reklama

SOCR ČR opětovně upozorňuje na skutečnost, že podle údajů ČSÚ je v ČR téměř 70 procent obchodníků, převážně fyzických osob, neplátcem DPH a to výhradně kvůli tomu, že podle svazu neexistuje nástroj, který by je k přihlášení se k této povinnosti přinutil.
 
"U obchodníků - cizinců fyzických osob je plátcem DPH pouze zhruba pět procent z nich. Z ekonomických propočtů je přitom zřejmé, že neplátcem DPH může být maximálně deset procent obchodníků," upozorňuje SOCR ČR.
 
Jako řešení pak Analytický tým, který je součástí tripartitního Pracovního týmu pro vnitřní trh, navrhuje zavedení povinné registrace a uchování evidence tržeb (např. povinným elektronickým účetnictvím nebo registračními pokladnami) s platností od 1. ledna 2013.
 
Svaz také kritizuje nastavení paušálů a odpočitatelných položek u daně z příjmu. "Bylo by to žádoucí zejména v první a druhé kategorii (80 resp. 60 %), kde dochází k největšímu zneužívání. Při využítí paušálu 80 procent se OSVČ stává plátcem daně z příjmu až při příjmech překračujících 830 tisíc korun a i v tomto případě činí daň nula korun. Tým proto navrhuje úplné znemožnění uplatňovat odpočitatelné položky v případě uplatnění daňových paušálů u OSVČ," navrhuje SOCR ČR.
 
Naopak plán ministerstva zdravotnictví výrazně navýšit zdravotní pojištění pro OSVČ svaz schvaluje. V současnosti totiž OSVČ na zdravotním pojištění uhradí v průměru 16 966 korun ročně, zatímco zaměstnanec spolu se zaměstnavatelem 37 341 korun.
 
"Doporučujeme připravit harmonogram postupného zvýšení minimálních plateb zdravotního pojištění na stejnou úroveň v průběhu let 2013 až 2015," radí SOCR ČR.
 
Také sociální pojištění u OSVČ by se mělo podle svazu zvýšit. V současnosti OSVČ ročně platí průměrně 25 905 korun, na jednoho zaměstnance pak platba činí 85 474 korun ročně. "Tento rozdíl by byl na místě, pokud by neexistoval žádný dluh vůči stávajícím důchodcům a těm, kteří do důchodu v brzké době odejdou. Pak by zde mohl fungovat jakýsi systém spoření, kde by každý měl svůj účet k budoucímu čerpání. Řešením by mohlo být přijetí harmonogramu postupného zvýšení minimálních plateb sociálního pojištění a dosáhnout u OSVČ úrovně alespoň 55 procent objemu plateb ve srovnání se zaměstnanci a zaměstnavateli," doporučuje analytický tým.

Loading...
Témata: daně

Diskuze: Daně není nutné zvyšovat, stačí jejich lepší výběr

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky