Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Daně není nutné zvyšovat, stačí jejich lepší výběr

Daně není nutné zvyšovat, stačí jejich lepší výběr

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Daně není nutné zvyšovat, stačí jejich lepší výběr. V úterý o tom informovali představitelé Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) s tím, že například další plánované zvýšení DPH opět prohloubí a zhorší konkurenceschopnost stávajících plátců DPH oproti neplátcům.

SOCR ČR opětovně upozorňuje na skutečnost, že podle údajů ČSÚ je v ČR téměř 70 procent obchodníků, převážně fyzických osob, neplátcem DPH a to výhradně kvůli tomu, že podle svazu neexistuje nástroj, který by je k přihlášení se k této povinnosti přinutil. "U obchodníků - cizinců fyzických osob je plátcem DPH pouze zhruba pět procent z nich. Z ekonomických propočtů je přitom zřejmé, že neplátcem DPH může být maximálně deset procent obchodníků," upozorňuje SOCR ČR. Jako řešení pak Analytický tým, který je součástí tripartitního Pracovního týmu pro vnitřní trh, navrhuje zavedení povinné registrace a uchování evidence tržeb (např. povinným elektronickým účetnictvím nebo registračními pokladnami) s platností od 1. ledna 2013. Svaz také kritizuje nastavení paušálů a odpočitatelných položek u daně z příjmu. "Bylo by to žádoucí zejména v první a druhé kategorii (80 resp. 60 %), kde dochází k největšímu zneužívání. Při využítí paušálu 80 procent se OSVČ stává plátcem daně z příjmu až při příjmech překračujících 830 tisíc korun a i v tomto případě činí daň nula korun. Tým proto navrhuje úplné znemožnění uplatňovat odpočitatelné položky v případě uplatnění daňových paušálů u OSVČ," navrhuje SOCR ČR. Naopak plán ministerstva zdravotnictví výrazně navýšit zdravotní pojištění pro OSVČ svaz schvaluje. V současnosti totiž OSVČ na zdravotním pojištění uhradí v průměru 16 966 korun ročně, zatímco zaměstnanec spolu se zaměstnavatelem 37 341 korun. "Doporučujeme připravit harmonogram postupného zvýšení minimálních plateb zdravotního pojištění na stejnou úroveň v průběhu let 2013 až 2015," radí SOCR ČR. Také sociální pojištění u OSVČ by se mělo podle svazu zvýšit. V současnosti OSVČ ročně platí průměrně 25 905 korun, na jednoho zaměstnance pak platba činí 85 474 korun ročně. "Tento rozdíl by byl na místě, pokud by neexistoval žádný dluh vůči stávajícím důchodcům a těm, kteří do důchodu v brzké době odejdou. Pak by zde mohl fungovat jakýsi systém spoření, kde by každý měl svůj účet k budoucímu čerpání. Řešením by mohlo být přijetí harmonogramu postupného zvýšení minimálních plateb sociálního pojištění a dosáhnout u OSVČ úrovně alespoň 55 procent objemu plateb ve srovnání se zaměstnanci a zaměstnavateli," doporučuje analytický tým.

Témata:  daně

Související

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

11. dubna 2025 10:26

10. dubna 2025 9:17

Trumpův velký omyl: Obchodní válka mu přerostla přes hlavu, dolar padá

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Nemá obchodní válku, kterou rozjela, plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zrazuje, protože Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslabuje. Třeba česká koruna si vůči němu za dnešek připisuje (v čase 15:35) výrazné takřka procento. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Benzín je v Česku nejlevnější za 3,5 roku. Trump srazil ceny jako covid

Pohonné hmoty v Česku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl lety. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července.