Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za pandury zaplatil stát čtyřikrát víc než Portugalsko. Politici lhali

Za pandury zaplatil stát čtyřikrát víc než Portugalsko. Politici lhali

Foto: Pandur.cz

Tajná smlouva portugalské vlády s rakouskou zbrojovkou na nákup transportérů Pandur pro tamní vojáky dokládá, že Češi zaplatili za prakticky stejné stroje čtyřikrát víc. Politici tedy šířili mýty, informuje v sobotním vydání deník MF DNES.

Máme to nejlepší, co se na trhu vyskytuje. To tvrdili čeští politici, když uzavírali smlouvy na nákup obrněných transportérů Pandur. Vysvětlovali tím, proč jsou české stroje čtyřikrát dražší než ty portugalské, byť jsou od jednoho výrobce. MF DNES pátrala v Portugalsku po podrobnostech tamějšího obchodu a získala utajenou smlouvu mezi portugalskou vládou a rakouskou zbrojovkou Steyr. Ta dodala pandury i do Česka.

MF DNES má k dispozici i českou smlouvu, kterou se Steyerem uzavřela před pěti lety Paroubkova vláda. Z porovnání obou dokumentů vyplývá, že ve skutečnosti jsou portugalské pandury stejně, či dokonce lépe vybaveny než ty české. Čeští politici tedy při obhajování ceny strojů, které přišly až na 135 milionů za jeden, nehovořili pravdu.

Jeden portugalský obrněnec vyšel tamní kasu v přepočtu asi na 35 milionů korun, zatímco český byl až o 100 milionů korun dražší. "Náš transportér je kvalitativně úplně jinde než ten portugalský. Jeho vybavení je jiné," tvrdil Martin Barták ještě jako ministr obrany. Jmenoval protitankové střely či těžké kulomety. Jenže těmi jsou vybaveni i portugalští obrněnci. Někdy mají dokonce lepší zbraně. A ani další výrazný rozdíl mezi oběma verzemi pandurů se "nekonal". Ten český měl umět plavat. To však umí i dvacítka portugalských, popisuje MF DNES.

Paradoxem celého příběhu je, že ačkoli Portugalci koupili pandury téměř čtyřikrát levněji, obchod stejně prověřuje tamní policie. Zdá se jim nevýhodný a zkoumají i podezření z nekalých plateb. Podobné vyšetřování vede i tuzemská policie, píše MF DNES.

Témata:  armáda ČR kauza: pandury

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.