Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Armáda chystá nákupy za miliardy. Koupí BVP, děla, obrněnce i vrtulníky

Ministerstvo obrany
Ministerstvo obrany
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Výběr velkých armádních zakázek z poslední doby (ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu na nákup čtyř baterií systému protivzdušné obrany, komplety SPYDER dodá za 13,7 miliardy korun izraelská státní společnost Rafael).

Pásová bojová vozidla pěchoty (BVP) - asi 52 miliard korun

- Armáda chce koupit 210 bojových vozidel pěchoty. Ministerstvo obrany (MO) předpokládá, že za ně zaplatí až 52 miliard korun. S nabídkou na účast v tendru oslovilo čtyři firmy. O zakázku se uchází švédská společnost BAE Systems se strojem CV90, německá firma Rheinmetall Landsysteme s vozidlem Lynx a španělská společnost GDELS s obrněncem ASCOD. Německé konsorcium PSM s obrněncem Puma ze soutěže odstoupilo. Jeho vozidlo by nenaplnilo armádní požadavky. Letos v červnu MO prodloužilo firmám termín pro podání závazných nabídek. Zakázku se tak nepodaří uzavřít do říjnových sněmovních voleb.

Víceúčelové a bojové vrtulníky - 17,6 miliardy korun:

- MO v listopadu 2019 definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH (zhruba 17,6 miliardy s DPH). Smlouvu podepsal ministr Lubomír Metnar v USA v prosinci 2019. ČR získá osm víceúčelových UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Všechny stroje by měla česká armáda dostat v roce 2023. Zakázka umožňuje i zapojení českého obranného průmyslu z více než 30 procent.

Protiletadlový raketový systém SPYDER - 13,7 miliardy korun

MO loni v září oznámilo, že chce koupit protiletadlový raketový systém přímo od izraelské vlády. Původně očekávalo, že za pořízení systému SPYDER od firmy Rafael zaplatí asi deset miliard korun včetně DPH. Izraelská strana pak předběžně prezentovala cenu o 50 procent vyšší, než ČR předpokládala, tedy zhruba 15 miliard korun. Ministr Metnar 27. září seznámil vládu s tím, že Česko pořídí formou mezivládní dohody od izraelského kabinetu čtyři baterie protiletadlového raketového kompletu za 13,7 miliardy korun. Dnes MO podepsalo smlouvu. Systém, který je určen pro obranu vzdušného prostoru, ve výzbroji nahradí přes 40 let starý protiletadlový komplet 2K12 KUB sovětské konstrukce a výroby.

Děla - 8,5 miliardy korun:

- Ministr Metnar 13. září oznámil, že nová děla, 52 samohybných houfnic CAESAR, ministerstvo obrany koupí od francouzské firmy Nexter Systems za 8,52 miliardy korun s DPH; ministerstvo uzavřelo smlouvu 30. září. Většinu děl zkompletuje v Česku holding Czechoslovak Group (CSG), který dodá podvozky Tatra a pancéřové kabiny. Cena zakázky je proti původním předpokladům asi o 40 procent vyšší, důvodem je podle dřívějšího vyjádření ministerstva například inflace nebo zdražení surovin. Houfnice CAESAR ve výzbroji české armády nahradí děla DANA, jež neodpovídají požadavkům NATO na dostřel i na ráži, kterou spojenci používají.

Obrněná vozidla Titus - přes šest miliard korun:

- MO v červnu 2019 podepsalo smlouvu na dodávku 62 kolových obrněných vozidel Titus za víc než šest miliard se společností Eldis Pardubice. Vozy by měla armáda dostat v letech 2022 a 2023, kabinet schválil zakázku v červenci 2017. Armáda má dostat 42 kolových obrněných vozidel velitelsko-štábních a spojovacích a 20 kolových obrněných vozidel MKPP (místo koordinace palebné podpory) včetně logistického zabezpečení a školení. Titus je nové obrněné vozidlo 6×6. Vzniklo ve spolupráci francouzské firmy Nexter Systems, která vyvinula bojovou nástavbu, a české firmy Tatra Trucks, která dodává podvozek.

Lehká obrněná vozidla - přes pět miliard korun:

- V srpnu 2018 obrana podepsala smlouvu se státním podnikem Vojenský výzkumný ústav, na jejímž základě by měla firma dodat armádě 80 speciálních chemických obrněných vozů na podvozku Iveco za více než pět miliard korun. Vozidla jsou určena pro chemické specialisty.

Mobilní 3D radiolokátory - 3,5 miliardy korun:

- MO a zástupci izraelské vládní agentury pro vyzbrojování počátkem prosince 2019 podepsali dlouho připravovanou smlouvu na nákup mobilních 3D radiolokátorů MADR. Letos v červenci ministr Metnar oznámil, že izraelská firma Elta vyrobila první radiolokátor MADR pro českou armádu, který čeští vojáci dostanou ještě letos. MO z Izraele kupuje osm radiolokátorů MADR za 3,5 miliardy korun.

Servis bojových vozidel Pandur - 2,39 miliardy korun s DPH

- MO loni v září podepsalo rámcovou smlouvu na servis bojových vozidel Pandur na příští čtyři roky. Komplexní servisní podporu bude mít i nadále na starosti kopřivnická firma Tatra Defence Vehicle. Dosavadní smlouva vypršela na konci dubna 2020.

Útočné pušky a pistole - 2,35 miliardy korun

- MO loni v dubnu uzavřelo rámcovou smlouvu s Českou zbrojovkou na nákup až 39.000 ručních zbraní. Od české společnosti si armáda pořídí útočné pušky Bren 2, pistole CZ P-10 nebo podvěsné granátomety. Za zbraně zaplatí až 2,35 miliardy korun, cena bude záviset na počtu skutečně objednaných kusů zbraní podle potřeb armády.

Letouny CASA - 2,3 miliardy korun

Zástupci MO letos v červenci ve Španělsku převzali druhý stroj CASA C-295MW. První z dvojice nových letounů v Praze přistál v květnu. Ministerstvo za ně zaplatí celkem 2,3 miliardy korun s DPH. V armádě doplní čtyři stroje pořízené v roce 2010.

Neprůstřelné vesty - až 1,67 miliardy korun

- MO podepsalo loni v květnu rámcovou smlouvu s českou firmou STV Group na pořízení až téměř 47.000 neprůstřelných vest za 1,67 miliardy korun. Společnost by měla vojákům vesty dodávat do roku 2025. STV Group ministerstvo vybralo na základě výběrového řízení. Letos v červnu MO oznámilo, že vesty nesplnily vojskové zkoušky české armády a MO řeší další postup.

Pasivní sledovací systémy DPET - 1,5 miliardy korun včetně DPH

- MO uzavřelo smlouvu na nákup dvou kompletů pasivních sledovacích systémů DPET, jejichž základem jsou radiolokátory Věra NG, loni v lednu. Obrana původně u zakázky předpokládala cenu asi 645 milionů korun bez DPH, zvýšení ceny vyvolalo silnou kritiku. Úřady ani policie ale žádné pochybení u zakázky nenalezly. Rozdíl v ceně byl podle obrany způsoben starým marketingovým průzkumem.

Terénní vozidla Toyota Hilux - 1,07 miliardy korun

MO uzavřelo smlouvu s českou firmou Glomex MS na dodávku až 1200 terénních vozidel Toyota Hilux. Pokud se vojáci rozhodnou odebrat všechna vozidla, zaplatí za ně 1,07 miliardy korun. Vozy kategorie pick-up nahradí letité stroje UAZ 463 a Land Rover Defender. Rámcová smlouva má platnost do roku 2024. Letos v srpnu vojáci převzali prvních šest desítek nových automobilů.

Témata:  armáda ČR Ministerstvo obrany

Aktuálně se děje

28. května 2024 12:00

27. května 2024 11:26

26. května 2024 11:09

Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice

Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy