Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pošta bude moci od státu požadovat roční kompenzaci až 1,5 miliardy

Česká pošta
Česká pošta
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Česká pošta bude moci v budoucnu požadovat od státu roční kompenzaci čistých nákladů za své služby až 1,5 miliardy korun místo nynější půlmiliardy.

Počítá s tím vládní novela poštovního zákona, kterou dnes schválil Senát. Pošta by zároveň podle novely měla dostat od státu 800 milionů korun na úhradu ztrát, které jí vznikly poskytováním zákonných služeb v letech 2013 a 2014.

Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) označil zvýšení limitu za strategickou změnu. Před senátory zdůraznil, že hranice 1,5 miliardy korun nepředstavuje automatický nárok, ale že jde o limit. Skutečné náklady bude hlídat Český telekomunikační úřad, uvedl.

Zvýšení horního limitu kompenzací poště ze státního rozpočtu navrhl ve Sněmovně pozměňovacím návrhem ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), protože platný limit podle něj neumožňuje plnou kompenzaci nákladů. V letech 2018 až 2022 jsou odhadovány až na tři miliardy korun ročně. Pošta se tak podle dřívějšího vyjádření svého generálního ředitele Romana Knapa přiblížila k částce, kterou si zaslouží za služby, které pro stát odvádí.

Důvodem pro zvýšení limitu je podle Hamáčka snižující se počet listovních zásilek, povinnost provozovat 3200 poboček a denní výběr 21.500 poštovních schránek. Peníze chce použít na růst mezd pošťáků.

Pošta by zároveň podle novely měla dostat od státu 800 milionů korun na úhradu ztrát, které jí vznikly poskytováním zákonných služeb v letech 2013 a 2014. Z uvedené částky má pošta dostat 500 milionů ještě letos a zbylých 300 milionů v příštím roce.

Evropská komise už částku schválila, je podle ní v souladu s pravidly veřejné podpory. Komise už dříve schválila také úhradu nákladů za roky 2015 až 2017, která dohromady představuje 1,8 miliardy korun a pošta je už dostala.

Předseda senátního klubu ODS Miloš Vystrčil v debatě zkritizoval přístup vlády k projednávání této novely. Poukazoval přitom na to, že vláda ji předložila Sněmovně už loni 13. června. Sněmovna ji projednala v prvním čtení až letos 25. ledna. Schvalovala ji 10. července, Senát ji dostal 15. července, a měl tak asi týden na její projednání. "A jestli existuje nějaký větší příklad nekompetentnosti a neschopnosti, tak mi ho prosím řekněte," vzkázal ministru Havlíčkovi.

Ministr připustil odpovědnost svého resortu. Na jeho obranu uvedl, že se vedla dlouhá diskuse o zvýšení limitu pro úhradu čistých nákladů a vliv měla i změna vedení České pošty.

Pošta měla původně peníze na úhradu čistých nákladů na poskytování základních služeb, které jí ukládá poštovní licence, získat od jednotlivých doručovatelských firem na trhu podle výše jejích tržeb. Tento kompenzační fond však nikdy nezačal fungovat. Od roku 2015 vláda systém změnila tak, že pošta bude úhradu získávat ze státního rozpočtu.

Témata:  Česká pošta

Související

Aktuálně se děje

12. září 2024 10:37

Nečekané, cla EU na čínská elektroauta nakonec dost možná nebudou. Peking, Bratislava i Berlín tleskají Španělsku

Španělský premiér Pedro Sanchez totiž vyrazil na čtyřdenní návštěvu Číny a předvedl tam překvapivou otočku. Vyzývá náhle, ať země EU a Brusel samotný přehodnotí uvalení vysokých cel právě na čínská elektroauta. Ta platí od letošního července provizorně, na přelomu října a listopadu mají vstoupit v platnost trvale, na pět let. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Komentář

Vyrovnané české rozpočty už v příštím roce? Jde to. Vláda ale výrazně snižuje reálné výdaje na vědu, výzkum a inovace

Od poslední minuty letošního srpna je oficiálně známa výše schodku státního rozpočtu navrhovaná pro příští rok – 230 miliard korun. Pokud by se toto číslo skutečně naplnilo, Fialova vláda za čtyři roky svého vládnutí vytvoří nominálně o zhruba o 320 miliard vyšší dluh než předchozí kabinet Babišův. Přesto by mohla už v příštím roce veřejné rozpočty dokonce vyrovnat, pokud by chtěla.