Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kraje by měly peníze na sociální služby dostat 5. srpna, uvedla Maláčová

Jana Maláčová
Jana Maláčová
Foto: Mikuláš Křepelka / EuroZprávy.cz / INCORP images

Kraje by mohly dostat peníze na dofinancování sociálních služeb 5. srpna, když patřičný návrh schválí vláda 10., nejpozději 17. června. O harmonogramu bude dnes poslance na jejich žádost z minulého týdne informovat ministryně sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Krajům na péči schází dvě miliardy korun. O tom, kolik přesně jim stát pošle, bude ještě Maláčová jednat s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) a šéfkou Asociace krajů Janou Mračkovou Vildumetzovou (ANO).

Novinářům dnes ministryně řekla, že po schválení vládou vypíše dotační program, žádosti pak posoudí komise zřejmě 19. července, rozhodnutí pak budou moci žadatelé očekávat 25. července. Na výši financí panuje podle ní předběžná dohoda, kterou je třeba ještě doladit. Odhaduje, že se tak stane během několika dnů.

Podle opozice by stát měl peníze poslat krajům k dalšímu přerozdělení nejpozději do poloviny června, jinak počátkem září hrozí kolaps sociálních služeb. Na sociální služby dostávají kraje na každý rok peníze od ministerstva práce. Původně pro letošek usilovaly o 20,38 miliardy korun, dostaly 15,12 miliardy. Vláda ale následně ještě schválila zvýšení platů a zvláštních příplatků. S výdaji na ně dotační suma nepočítala.

Ministerstvo zavázalo k odpovědi k dnešnímu dni usnesení dolní komory minulý týden. Návrh na doplácení dvou miliard korun na sociální služby chce Sněmovna po ministerstvech práce a sociálních věcí a financí do pátku. Sněmovna schválila minulý týden na mimořádné schůzi k sociálním službám 13 návrhů usnesení, jak je předložili Marek Výborný (KDU-ČSL), Marie Pěnčíková (KSČM), Jana Mračková Vildumetzová (ANO), Pekarová Adamová a Olga Richterová (Piráti).

Témata:  Jana Maláčová sociální dávky

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy