Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ford je ve ztrátě. O práci přijdou tisíce lidí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Americká automobilka Ford Motor hodlá do konce srpna v rámci restrukturalizace zrušit ve svých podnicích po celém světě na 7000 pracovních míst v managementu, což představuje zhruba deset procent těchto zaměstnanců. Druhá největší americká automobilka to oznámila v e-mailu, který zaslala svým zaměstnancům. Plánovaný krok jí má ušetřit asi 600 milionů dolarů (13,8 miliardy Kč) ročně, informují tiskové agentury.

Šéf automobilky Jim Hackett dnes zaměstnancům v e-mailu oznámil, že část lidí firmu opustí dobrovolně, část bude propuštěna. V USA se opatření dotkne asi 2300 manažerů. Téměř 20 procent bude podle Hacketta škrtnuto na vyšších manažerských pozicích, což by mělo omezit byrokracii a zrychlit rozhodovací procesy.

Automobilka vloni oznámila, že na restrukturalizaci podnikání vynaloží asi 11 miliard dolarů (254 miliard Kč). Chce tak zvýšit odbyt v zahraničí a důrazem na elektromobily a samořízené vozy modernizovat výrobní portfolio. Ke svým záměrům se Ford podrobně nevyjádřil, v plánu má zavřít tři závody v Rusku, jeden v Evropě a jeden v Brazílii. To však představuje pouze jednu miliardu ze zmíněných 11 miliard dolarů, upozornil server CNN.

V rámci proměny podnikání se automobilka snaží vytvářet nové aliance. Za účelem vývoje lehkých užitkových vozů se například spojila s německým Volkswagenem. Nedávno také ohlásila investici 500 milionů dolarů do start-upu Rivian Automotive. Ten vyrábí pick-upy na elektrický pohon a je považován za hlavního rivala firmy Tesla.

Automobilce loni klesl čistý zisk o více než polovinu na 3,7 miliardy dolarů. V Evropě firma loni vykázala provozní ztrátu 398 milionů dolarů. V letošním prvním čtvrtletí se jí čistý zisk snížil o 34 procent na 1,15 miliardy dolarů.

Témata:  Ford lidé auta

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy