Automobilka Ford zruší 3000 kancelářských míst, aby snížila náklady

Americká automobilka Ford Motor zruší zhruba 3000 pracovních míst v kancelářích, snaží se tím snížit náklady a přeměnit se z výrobce aut se spalovacím motorem na výrobce elektromobilů. Firma v e-mailovém sdělení zaměstnancům uvedla, že propustí 2000 zaměstnanců s pevnou mzdou na plný úvaze a dalších 1000 smluvních zaměstnanců. To představuje zhruba šest procent z přibližně 31.000 zaměstnanců s pevnou mzdou v USA a Kanadě.

Ilustrační fotografie
reklama

Propouštění se podle agentury AP netýká 56.000 dělníků v továrnách, kteří jsou členy odborů. O práci přijdou také někteří zaměstnanci v Indii. Firma poskytne propuštěným zaměstnancům řadu benefitů a pomoc při hledání nové práce.

Generální ředitel Jim Farley a předseda správní rady Bill Ford v e-mailu uvedli, že budování budoucnosti v oblasti elektromobility vyžaduje změnu prakticky všech aspektů dosavadního více než stoletého fungování automobilky. Proto se ruší některá pracovní místa a reorganizují a zjednodušují funkce v celém podniku. Firma zjistila, že její nákladová struktura není konkurenceschopná ve srovnání se společnostmi General Motors, Stellantis a Tesla. Už dříve uvedla, že jejím cílem je snížit roční strukturální náklady na spalovací vozy o tři miliardy USD (74,5 miliardy Kč).

Ford už provedl restrukturalizaci v Evropě, Asii a v Indii. Farley několikrát prohlásil, že společnost má příliš mnoho lidí a že potřebuje snížit náklady, aby mohla rychleji přejít na elektromobily. V červenci na konferenci po čtvrtletních výsledcích řekl, že společnost je příliš složitá a nemá konkurenceschopné náklady. Naopak v některých oblastech má příliš málo zaměstnanců.

Podle Farleye má Ford příliš mnoho verzí svých vozů se spalovacím motorem. Plánuje tedy vytvořit více modelů elektrických vozů se stejným základem a kapitálové výdaje v oblastech jako software, digitální displeje a systémy automatizovaného řízení. Ford pak reorganizuje své podnikání na tři divize - divizi elektromobilů, divizi užitkových vozů a divizi automobilů se spalovacím motorem.

Témata: Ford | MoneyMAG.cz

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky