Česko začíná couvat z dostavby Temelína

Topmanažeři ČEZ vážně pochybují o dostavbě temelínské jaderné elektrárny a chystají "plán B". Informují o tom v sobotním vydání Lidové noviny.

660
reklama

Dostavba jaderné elektrárny Temelín, stamiliardová zakázka, za níž neváhají lobbovat nejmocnější politici světa, se možná vůbec neuskuteční. Lidé z vedení skupiny ČEZ, která má plánovaný tendr na starosti, totiž vydali zatím nejsilnější signál, že z tendru nakonec sejde, píší Lidové noviny.

Pravděpodobnost, že třetí a čtvrtý blok v temelínském areálu nevyrostou, je podle nich poměrně vysoká. "Podle mého odhadu asi tak třetinová," uvedl pod podmínkou anonymity jeden z topmanažerů ČEZ. Důvodem je nízká cena elektřiny na burzách, problémy uchazečů s budováním nejmodernějších reaktorů či obavy, že Brusel zpřísní pravidla pro jaderná zařízení. Jinými slovy: vedení ČEZ se obává, že se chod obřího Temelína nevyplatí, uvádí Lidové noviny.

Vedení ČEZ proto chystá i "plán B". Musel by asi postavit další paroplynové elektrárny a prodloužit provoz některých uhelných elektráren. Podle Lidových novin je prakticky jisté, že pak už by Česko nebylo vývozcem, ale dovozcem elektrické energie.

Témata: temelín

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky