Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spotřebitelská nálada v Německu se nečekaně zhoršila

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Spotřebitelská nálada v Německu se překvapivě zhoršila, což by mohlo signalizovat slabší výdaje domácností ve druhém čtvrtletí. Vyplývá to podle agentury Reuters z výsledků nejnovějšího průzkumu společnosti GfK.

Společnost GfK dnes oznámila, že její index spotřebitelské nálady pro duben se snížil na 10,4 bodu z březnových 10,7 bodu. Analytici přitom v anketě agentury Reuters dubnovou hodnotu indexu odhadovali na 10,8 bodu.

Výdaje domácností jsou v posledních letech hlavním motorem růstu německé ekonomiky. Jsou podporovány rekordně vysokou zaměstnaností, růstem reálných mezd a nízkými náklady na půjčky.

Nejnovější průzkum GfK sice ukázal, že ochota utrácet klesla na nejnižší úroveň za více než dva roky, podle analytika firmy Rolfa Bürkla nicméně nálada mezi německými spotřebiteli zůstává pozitivní.

Bürkl předpověděl, že soukromá spotřeba letos zůstane důležitým pilířem expanze německé ekonomiky. "Závisí to však na předpokladu, že se nebude dál zvyšovat nejistota spojená s brexitem a obchodními spory," upozornil.

Výbor ekonomických poradců německé vlády minulý týden snížil odhad letošního růstu německé ekonomiky na 0,8 procenta z 1,5 procenta předpovídaných v předchozí listopadové prognóze. Poradci poukázali na přetrvávající vysoká rizika spojená s brexitem, se spory v mezinárodním obchodě a s překvapivě prudkým zpomalováním hospodářského růstu v Číně.

V loňském roce hrubý domácí produkt spolkové republiky vzrostl o 1,4 procenta, nejpomaleji za pět let. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá mimo jiné i řada českých podniků.

Témata:  ekonomika Německo EUR

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy