Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropská data naznačují problémy: Ekonomické vyhlídky se zhoršují

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Depositphotos

V první řadě se potvrdil velmi nízký růst eurozóny. Podle zpřesněných údajů ekonomika zemí platících eurem ve 4Q 2024 meziročně vzrostla jen o 0,9 %. I když se jednalo o předpokládané číslo, přesto se jedná o velké zklamání, a to především v kontextu aktuální situace. Jestli se ještě někdo domnívá, že s koulí na noze s názvem Greendeal bude moci Evropa konkurovat USA, Číně a dalším, pak je na velkém omylu, informuje Tomáš Volf, hlavní analytik Citfin.

O rychlejším růstu můžeme hovořit v případě Španělska, které vzrostlo o 3,5 %, následovalo Nizozemsko s růstem o 1,8 %. Důležité ekonomiky rostou kladnou nulou, což de facto prakticky znamená stagnaci. Největší ekonomika EU Německo dokonce padá. S těmito výsledky se Evropa nerozběhne.

K tomu se přidává lednová inflace v Polsku, která meziročně vzrostla o 5,3 %, což je doslova studenou sprchou. Jedná se o silné zrychlení tempa zdražování, které povede k očekávání vyšších sazeb na zlotém, a to bude znamenat další možné posilování zlotého.

Ještě slabším růstem se může pochlubit Rumunsko, které šlo nahoru jen o 0,7 %. Krátce po zveřejnění těchto zpráv se koruna pohybuje na hranicích 25,06 EURCZK, 23,91 USDCZK, 6,02 PLNCZK a 5,03 RONCZK.

Témata:  ekonomika

Aktuálně se děje

11. února 2025 12:04

Daňové přiznání: Na co nezapomenout, abyste neplatili víc, než musíte

Máte povinnost podat přiznání k dani z příjmu za rok 2024 v roce 2025? Jaké daňové slevy můžete čerpat? Poradíme, jak správně vyplnit daňové přiznání a nepřipravit se o případný daňový přeplatek.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trump přilévá olej do ohně. Cla na kovy vyostřují obchodní konflikt

Donald Trump opět přitvrdil a oznámil další balíček cel na kovy, konkrétně na hliník a ocel. Ohlášené změny bez možnosti výjimek by mohly mít výrazný dopad na světové trhy. Zatímco americký průmysl očekává povzbuzení, obchodní partneři varují před negativními důsledky. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat, Kanada, Evropská unie a další země již naznačily možná protiopatření. Situace se vyvíjí dynamicky a zůstává otázkou, kam to povede, říká Adam Austera, hlavní analytik Ozios.