Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropská data naznačují problémy: Ekonomické vyhlídky se zhoršují

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Depositphotos

V první řadě se potvrdil velmi nízký růst eurozóny. Podle zpřesněných údajů ekonomika zemí platících eurem ve 4Q 2024 meziročně vzrostla jen o 0,9 %. I když se jednalo o předpokládané číslo, přesto se jedná o velké zklamání, a to především v kontextu aktuální situace. Jestli se ještě někdo domnívá, že s koulí na noze s názvem Greendeal bude moci Evropa konkurovat USA, Číně a dalším, pak je na velkém omylu, informuje Tomáš Volf, hlavní analytik Citfin.

O rychlejším růstu můžeme hovořit v případě Španělska, které vzrostlo o 3,5 %, následovalo Nizozemsko s růstem o 1,8 %. Důležité ekonomiky rostou kladnou nulou, což de facto prakticky znamená stagnaci. Největší ekonomika EU Německo dokonce padá. S těmito výsledky se Evropa nerozběhne.

K tomu se přidává lednová inflace v Polsku, která meziročně vzrostla o 5,3 %, což je doslova studenou sprchou. Jedná se o silné zrychlení tempa zdražování, které povede k očekávání vyšších sazeb na zlotém, a to bude znamenat další možné posilování zlotého.

Ještě slabším růstem se může pochlubit Rumunsko, které šlo nahoru jen o 0,7 %. Krátce po zveřejnění těchto zpráv se koruna pohybuje na hranicích 25,06 EURCZK, 23,91 USDCZK, 6,02 PLNCZK a 5,03 RONCZK.

Témata:  ekonomika

Související

Aktuálně se děje

20. května 2025 12:26

14. května 2025 11:21

14. května 2025 11:12

Zaměstnanci získají více volna. Přehled klíčových změn od června

Od června vstoupí v platnost dlouho očekávané nařízení vlády, které přinese významné změny v oblasti nároku na pracovní volno. Zaměstnanci získají až týden volna při úmrtí blízkého člena rodiny a dojde také k rozšíření svatebního volna včetně uznání partnerství.  

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Senioři táhnou ekonomiku, zatímco mladí zůstávají ve školách

Český trh práce se tiše, ale zásadně přepisuje. Zatímco ještě v 90. letech bylo běžné, že lidé končili kariéru krátce po šedesátce a dvacetiletí už měli první zaměstnání, dnes se tyto role obracejí. Mladí zůstávají déle ve vzdělávacím systému, pracovní zkušenosti odkládají. Naopak senioři v důchodovém věku často zůstávají ekonomicky aktivní – ať už z přesvědčení, nebo z nutnosti.