Slabá produkce aut potápí celý průmyslový sektor, klesá i zaměstnanost

Průmyslová výroba v lednu meziměsíčně klesla o 1,3 %. Potvrdila tak to, co předpokládaly předstihové indikátory PMI. V meziročním vyjádření to představuje snížení o 1,1 %. Vzhledem ke stejnému počtu pracovních dnů, se výrazně neliší ani statistika po očištění o kalendářní efekty.

Ilustrační fotografie
reklama

Největší brzdou byl v lednu automobilový průmysl, který vyrobil o 6,9 % méně než v loňském lednu. Nebyl to však jediný sektor, kterému se nedařilo. K poklesu přispěla i výroba plastů a například zpracování dřeva. Naopak letošní o něco tužší zima než vloni se zasloužila o vyšší výrobu tepla. Vlivem růstu cen se tržby z průmyslové činnosti zvýšily o 0,2 %.

Útěchu přinesly alespoň statistiky nových objednávek, které se zvýšily o 1,9 %, zejména zakázky ze zahraničí naznačují zlepšení situace. To se týká i automobilového průmyslu, kde se zakázky zvýšily o 4,4 %.

Poprvé od konce roku 2013 se dokonce meziročně snížil počet zaměstnanců (-0,5 %) v průmyslovém sektoru. Mzda těch zbývajících však stále roste solidním tempem 7,2 %.

Zatímco vloni průmysl ještě vzrostl o více než 3 %, letos bude jeho dynamika nižší. V první polovině roku ho ještě bude brzdit nejasná situace v Německu, v jeho druhé polovině by však už mělo dojít k vyřešení největších nejistot v globální ekonomice a rozjet by se měla i eurozóna v čele s Německem, informuje Viktor Zeisel, Komerční banka.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky