Stávka na frankfurtském letišti potrvá až do pátku

Zaměstnanci zodpovědní za řazení, navádění a parkování letadel na letišti v německém Frankfurtu nad Mohanem hodlají stávkovat až do pátečního večera, aby zvýšili tlak ohledně růstu jejich platů. Informovala o tom v úterý agentura AFP s odvoláním na tamní odbory.

reklama

Po dvou dnech výstražných stávek minulý týden, německý odborový svaz pro řízení letového provozu GdF přitom v úterý uvedl, že další kolo stávky původně naplánované na 24 hodin od 05:00 SEČ v pondělí, má být rozšířeno vzhledem k neústupnosti o provozovateli letiště Fraport jen na 48 hodin.
 
V úterý už ale přišli odboráři s tím, že se stávka prodlužuje až do pátečního večera.
 
Společnost Fraport uvedla, že v pondělí bylo zrušeno 240 z celkového počtu 1250 letů. "I přes stávku... činnost na letišti ve Frankfurtu funguje na dobré úrovni," tvrdí firma Fraport.
 
Zhruba stejný počet bude zrušen i v úterý. Na celkovém počtu letů z letiště má téměř poloviční podíl Lufthansa, která hodlá zrušit přibližně 200 vzletů a přistání.

Podle dokumentů zpřístupněných Fraportem, odbory požadují zvýšení mezd o 25 až 50 procent v závislosti na pracovním stupni, stejně jako zvýšení odměn a zkrácení pracovní doby.
 
Cestující v letecké dopravě v Německu by tak mohli být výrazněji zasaženi kvůli tomuto sporu o mzdy. Stávka by totiž mohla účinně paralyzovat největší německé letiště a zároveň třetí největší "rozbočovač" v Evropě.
 
V loňském roce frankfurtské letiště odbavilo rekordních 56,44 milionu cestujících, což bylo o 6,5 procenta více než v roce 2010. Frankfurtské letiště je třetí nejvýznamnější v Evropě po londýnském Heathrow a pařížském letišti Charlese de Gaulla, přičemž na něm probíhá denně kolem 1300 letů.

Témata: letiště | stávka

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky