Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Loni opět vzrostl vývoz elektřiny. Vyvážíme své zdraví

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Radek Sycha, MoneyMAG.cz

O necelou terawatthodinu (z 13 na 13,9 TWh, tedy o 7 %) vzrostl čistý export elektřiny z ČR (tedy přebytek vývozu nad dovozem elektřiny). Ukazuje to čerstvá zpráva o provozu elektrizační soustavy ČR, kterou vydává Energetický regulační úřad. Přitom domácí spotřeba o 0,33 TWh vzrostla. Za přebytkem stojí hlavně vyšší výroba v jaderných elektrárnách.

Česká republika tak potvrzuje svoji pozici v desítce největších světových exportérů elektřiny a po předloňském růstu čistého exportu (19 %) v žebříčku stoupá. Hnutí DUHA však upozorňuje, že takové umístění pro nás není žádnou ctí. Elektřina se stále vyrábí zejména z hnědého uhlí (51 %), což s sebou přináší znečištění ovzduší i vysoké emise toxické rtuti a skleníkových plynů. Zastaralé uhelné elektrárny navíc plýtvají energií. Podle výpočtů ekonomů z Univerzity Karlovy způsobí znečištění z uhelných elektráren ročně škody ve výši 51 miliard korun.

Hnutí DUHA prosazuje, aby se uhelné elektrárny postupně odstavovaly. Začít by se mělo s těmi, které dosud neprošly komplexní modernizací, jako jsou například Chvaletice či Počerady. Naprosto scestné by bylo udělit takovým zbytečným provozům výjimky z limitů pro znečišťování ovzduší. Podle nedávné studie expertní společnosti Energynautics je možné – pokud začne růst výroba z obnovitelných zdrojů – do roku 2030 uzavřít všechny naše uhelné elektrárny (pokračovala by produkce elektřiny v uhelných teplárnách). České republice by přitom zůstal mírný přebytek vývozu nad dovozem elektřiny a zásobování domácích odběratelů by probíhalo bez výpadků.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

“Česká republika opět zvýšila export elektřiny. Pokračuje vývoz našeho zdraví, které poškozují zplodiny ze spáleného uhlí, a také vývoz krajiny, kterou zbytečně ukusují rypadla. Naše země tak znovu potvrdila svou pozici mezi největšími vývozci elektřiny na světě. Je nejvyšší čas začít zavírat uhelné elektrárny a jako první by měly jít na řadu zastaralé a nejplýtvavější, jako jsou Počerady či Chvaletice. Pokud stát rozhýbe stagnující rozvoj obnovielných zdroůj, můžeme do roku 2030 zavřít všechny uhelné elektrárny a naše elektrizační soustava to zvládne.”

Témata:  elektřina Česko energetika

Související

Aktuálně se děje

9. dubna 2025 11:15

7. dubna 2025 10:00

5. dubna 2025 14:04

Důchodová revoluce v dubnu 2025. Změny se týkají více než milionu lidí

V týdnu začal duben, který přináší zásadní změnu ohledně výplat důchodů. Termínů, kdy budou lidem přicházet peníze, ubyde. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Čína balancuje na hraně. Deflace může spustit domino efekt

Čína se dál potýká s deflací. Spotřebitelské ceny v březnu meziročně klesly o 0,1 procenta, což může na první pohled působit pozitivně, zboží zlevňuje. Podle analytika Tomáše Volfa ze společnosti Citfin ale může jít o varovný signál, že čínská ekonomika čelí hlubším problémům.