Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dovolená. Kdy na ni má zaměstnanec právo?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Jak je to s nevyčerpanou dovolenou ke konci roku? Převádí se do nového roku, propadá nebo se proplácí?

Nevyčerpaná dovolená se převádí do dalšího kalendářního roku. Nepropadá a ani se neproplácí. Zaměstnavatel vám peníze místo dovolené nabídnout ani nesmí. Vyplatit nevyčerpanou dovolenou vám může pouze v případě skončení pracovního poměru. Zaměstnavatel by vám měl následně umožnit převedenou dovolenou vyčerpat do konce následujícího kalendářního roku, pokud nevzniknou okolnosti, kvůli kterým to nelze. Pokud vám zaměstnavatel neurčí čerpání dovolené, jež zbyla z roku 2018, ani do 30. června 2019, pak si dokonce můžete termín jejího čerpání určit sami, i když jinak je to v kompetenci zaměstnavatele.

Může mi zaměstnavatel určit, kdy budu mít dovolenou?

Ano, může. Je však povinen vám termín dovolené sdělit nejpozději 14 dní předem. A zároveň musí přihlédnout, kromě provozních důvodů firmy, také k zájmům vás jako zaměstnance. Tedy například, pokud máte děti a ty mají zimní či jarní prázdniny apod. Ze zákona máte nárok během roku také na čerpání delší dovolené vcelku, a to nejméně na dva týdny. Případně je to samozřejmě také na individuální domluvě vás a zaměstnavatele.

Zaměstnavatel je zároveň povinen vám dovolenou určit tak, abyste ji vyčerpal(a) v kalendářním roce, ve kterém vám právo na dovolenou vzniklo. Výjimkou však mohou být překážky, které tomu brání z vaší strany, případně naléhavé provozní důvody ze strany zaměstnavatele.

Pokud zaměstnavatel zruší slíbený termín dovolené, mám nárok na náhradu škody?

Ano, máte. Zaměstnavatel je povinen nahradit vám náklady, které vám vznikly se zrušením dovolené bez vašeho zavinění. Tedy z důvodu, že vám zaměstnavatel změnil určenou dobu čerpání dovolené, nebo pokud vás z dovolené odvolal.

Jak je to s čerpáním dovolené, pokud změním zaměstnání?

Pokud jste si v důsledku skončení pracovního poměru nestihli vyčerpat dovolenou, máte nárok na její proplacení. To je ostatně také jediný důvod, kdy vám ji může zaměstnavatel proplatit bez jejího faktického čerpání.  Přísluší vám tak náhrada mzdy za nevyčerpanou dovolenou. Druhou variantou je dohoda, kdy si v případě skončení pracovního poměru můžete za stanovených podmínek dovolenou, resp. její zbývající část vyčerpat ve volnu – tedy až po skončení tohoto dosavadního pracovního poměru – již v novém zaměstnání. Určení termínu dovolené, tedy doby, kdy bude čerpána, je však již plně v kompetenci nového zaměstnavatele. Informace přinesla Jana Kaplická z Profesia.cz.

Témata:  dovolená zaměstnanci zaměstnavatelé zima

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.