V Česku je přes sto tisíc spících firem. Víc než polovina z nich má sídlo v Praze

Každá pátá firma registrovaná v České republice není aktivní. Podíl spících firem je o 5,75procentních bodů vyšší mezi společnostmi s ručením omezeným než mezi akciovými společnostmi. Nadpoloviční většina neaktivních firem má sídlo v Praze. Neaktivní firmy jsou nejčastěji z oblasti podpůrných činností pro podnikání, činnosti cestovních agentur a kanceláří a úklidu. Data dnes zveřejnil Bisnode, leader v informacích a analytice o firmách.

Ilustrační fotografie

V Česku je aktuálně registrováno 485 908 firem, z toho 459 608 společností s ručením omezených a 26 300 akciových společností. Podle interních odhadů Bisnode žádné podnikatelské aktivity nevyvíjí 102 913 firem, což je více než 21 % z celkového počtu firem v ČR. Mezi společnostmi s ručením omezeným je 21,5 % spících, zatímco mezi akciovými společnostmi 15,7 %. „Důvodem je vyšší finanční náročnost při založení a správně akciové společnosti. Pokud již podnikatel vynaloží finanční prostředky na založení akciové společnosti, tak ji zpravidla využívá pro podnikání. Naproti tomu založení společnosti s ručením omezeným se v posledních letech podstatně zjednodušilo, zrychlilo a zlevnilo, a tak není problém založit si firmy do zásoby nebo po ukončení aktivit si firmu jako prázdnou schránku nechat,“ uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová s tím, že zaplevelený obchodní rejstřík od subjektů, které nevyvíjí ekonomickou aktivitu a existují jen formálně má ambice novela zákona o obchodních korporacích. Novela konkrétně počítá s tím, že obchodní korporaci by bylo možné zrušit bez likvidace, pokud nezaloží do sbírky listin účetní závěrky za dvě po sobě jdoucí účetní období. Zároveň ji také není možné doručit výzvu ke splnění informační povinnosti založit chybějící účetní závěrky do sbírky listin.

Největší podíl spících firem je v Karlovarském kraji (28,8 %) a Praze (26,6 %), nejméně na Vysočině (12,0 %), Libereckém (21,0 %) a Pardubickém kraji (12,6 %). Z absolutního pohledu má nejvíc, 57 067 neaktivních firem sídlo v Praze. To je 55,5 % z celkového počtu spících firem v ČR.

V některých segmentech podnikání podíl neaktivních firem přesahuje 40 %. Jedná se o podpůrné činnosti pro podnikání, činnosti cestovních kanceláří a agentur a úklidové činnosti. Naopak obory inženýrské činnosti, poskytování přístupu k internetu přes bezdrátovou telekomunikační síť nebo výstavba inženýrských sítí pro elektřinu a telekomunikace se vyznačují minimálním podílem spících společností.

TOP 5 oborů činnosti s nejvyšším a nejnižším podílem spících firem

Obor činnosti

Podíl spících

Obor činnosti

Podíl spících

Podpůrné činnosti pro podnikání j. n.

42,42 %

Ostatní inženýrské činnosti a související technické poradenství j. n.

0,64 %

Činnosti cestovních agentur a cestovních kanceláří

41,61 %

Poskytování přístupu k internetu přes bezdrátovou telekomunikační síť

0,74 %

Úklidové činnosti

41,24 %

Výstavba inženýrských sítí pro elektřinu a telekomunikace

0,97 %

Zprostředkování nespecializovaného velkoobchodu a nespecializovaný velkoobchod v zastoupení

39,97 %

Velkoobchod s ostatními stroji a zařízením

1,60 %

Tvůrčí, umělecké a zábavní činnosti

37,67 %

Pěstování obilovin (kromě rýže), luštěnin a olejnatých semen

1,67 %

Poznámka: jen obory, ve kterých podniká nejméně 100 subjektů

Zdroj: Bisnode

Témata: firmy | MoneyMAG.cz

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky