Nízká nezaměstnanost drtí firmy. Hledání zaměstnanců stojí stále více času a peněz!

Nezaměstnanost v České republice atakuje dlouhodobá minima, která český pracovní trh naposledy zažíval v roce 1991. Sehnat práci v červnu tak bylo pro uchazeče ještě snazší než v předchozích měsících. Největší problém mají zaměstnavatelé především s nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců. Čím konkrétnější požadavky na dovednosti uchazeče zaměstnavatel má, tím delší dobu kandidáta hledá a stojí ho více peněz.

Ilustrační fotografie
reklama

Z květnových tří procent v Česku klesla v červnu nezaměstnanost na 2,9 %. Bez práce bylo 223 786 lidí, a to je nejméně od července roku 1997. Počet volných míst naopak stoupá. Momentálně je k dispozici více než 301 516 pracovních pozic. Nezaměstnanost klesá vytrvale od února. Na přelomu roku dosáhla dokonce historického rekordu (2,9 %). Takto málo nezaměstnaných v České republice ještě nikdy nebylo.

S problémem nedostatku se potýká například společnost Conectart, provozující největší kontaktní centra v ČR. Firma v minulosti upravila náborovou politiku a přišla s řadou alternativ, které mohou být pro zaměstnance zajímavé. Zřídila například pozice, které pracují pouze na tzv. „home officu“ nebo nabízí různé varianty zkrácených úvazků. „Víme, že pokud chceme nalézt kvalitního operátora, musíme mu nabídnout i zajímavé platové podmínky, reagovali jsme i zvyšováním mezd,“říká Petr Studnička, ředitel společnosti Conectart. „Nyní rozjíždíme novou službu na trhu – cizojazyčné callcentrum s nonstop provozem. O to těžší je sehnat dostatek jazykově vybavených operátorů, kteří budou ještě navíc ochotní vykrývat noční směny. Nyní nabízíme čtyři základní jazyky, ale už uvažujeme o dalších. Pokud ale požadujeme operátora s více jazyky, které máme přesně vydefinované, nábor se protahuje na několik týdnů. Díky našim zkušenostem a kontaktům nacházíme cizojazyčné operátory s výjimečnými kombinacemi v horizontu 2 až 4 týdnů.“

Právě callcentra mohou být příkladem řešení nedostatku zaměstnanců. Dříve je firmy outsourcovaly pouze při krátkodobých nebo jednorázových projektech, nyní ale řeší „pronájmem celého oddělení“ dlouhodobý personální nedostatek. Není výjimkou, že outsourcovaní lidé plnohodnotně zastupují zaměstnance i na kmenových pozicích. Takzvaný BPO (Business Process Outsourcing) je trendem současnosti, řeší jak nedostatek lidí, tak je oproti „standardnímu zaměstnávání“ podstatně levnější.

Paradoxně aktuální nízká nezaměstnanost a vysoká poptávka po práci odkrývají dlouhodobé strukturální obtíže a nepružnost, kterým trpí trh práce již léta. Zaměstnavatelé čelí nedostatku pracovních sil a zaměstnanci jsou přepracováni. Když není na trhu dostatek volných pracovních sil, může skončit na jednom člověku množství úkolů, které by vydaly i na dva úvazky, toto pracovní nasazení nevynahradí ani platové ohodnocení. Zaměstnavatelé jsou si toho dobře vědomi, a proto se snaží nabízet různé pracovní benefity. Jsou to příspěvky na sportovní a kulturní akce, flexibilní pracovní doba či občerstvení na pracovišti. Nejhůře jsou na tom především technické a dělnické obory.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky