Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Peněženky Čechů krvácí? Za tyto věci platíme víc než zbytek Evropy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Máte pocit, že v Česku platíte za spoustu věcí více než v zahraničí? V mnoha případech tomu tak není. Podle statistik Eurostatu je Česko dokonce sedmou nejlevnější zemí v rámci Evropské unie. Za některé položky ale zaplatíme mnohem víc, než jinde. Které to jsou?

Zřejmě nikoho nepřekvapí, že Čechy sdírají mobilní operátoři. Za jejich služby zde platíme jednu z nejvyšších částek v celé Evropě, a přitom nejsou kdovíjak bohaté. Operátoři v jiných zemích nabízejí mnohdy nejen levnější, ale hlavně výhodnější a obsáhlejší tarify. Dokud ale Češi budou tak horlivě telefonovat a smskovat, situace se asi nezmění.

Měsíčně také platíme poměrně hodně za bytové služby, konkrétně za elektřinu, vodu a vytápění. V žebříčku se Česko umístilo na desáté nejvyšší příčce. Jednou z nejdražších zemí je Švédsko, zde ale paradoxně lidé za energii a vodu platí dvakrát méně než u nás.

Ostatně i bydlení jako takové je poměrně vysoko finanční položkou, minimálně ve srovnání s Evropou. Cena za metr čtvereční v centru města stojí stejně jako v Belgii. A za koupi či pronájem bytu platíme třináctou nejvyšší cenu z celé Evropy.

Podobně je tomu v případě cen za jídlo. Ačkoliv už bylo prokázáno, že potraviny například z Německa jsou i při stejné značce a vyšší ceně mnohdy méně kvalitní, přesto výrobci a obchody nasazují ceny neúměrně vysoko. Alespoň v porovnání s Evropou.

V tom jsme se totiž umístili například v případě ryb na dvanáctém místě a a platíme za ně stejně, jako v Řecku. Na rozdíl od mnoha Evropských zemí je ale průměrná mzda v Česku nižší, proto kromě toho, že za některé zboží a služby platíme více, také Čechům zbyde v peněženek mnohem méně financí.

Drahá je v Česku i doprava. Například taxíky jsou u nás osmnácté nejdražší a za jejich služby zaplatíme dvakrát tolik, co v Polsku. Není proto divu, že klasickým taxi službám vyrostla poměrně silná konkurence.

V čem je Česko v tomto ohledu naopak relativně levné je benzín. Ačkoliv se může zdát, že jeho ceny v posledních týdnech vzrostly, je stále zhruba polovina zemí, ve kterých lidé platí za pohonné hmoty obecně více.

Témata:  Česko Peníze ceny potravin Evropa

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.