Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V doplňkovém penzijním spoření letos přibylo 129 000 lidí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Počet účastníků doplňkového penzijního spoření, které nahradilo od roku 2013 penzijní připojištění, za první tři čtvrtletí 2021 vzrostl o 129.000 na 1,41 milionu. Objem naspořených peněz v nich stoupl na 94,6 miliardy korun. ČTK o tom dnes informovala Asociace penzijních společností ČR.

V transformovaných fondech původního penzijního připojištění, do kterých již téměř deset let nelze vstupovat, zůstávalo na konci září přes tři miliony účastníků, o 132.000 méně než v roce 2019. Celkový objem peněz v těchto fondech činil téměř 462 miliard Kč.

"Dynamické a vyvážené fondy doplňkového penzijního spoření se při současné rostoucí inflaci ukazují jako nejracionálnější cesta, jak se zajistit na stáří," uvedl prezident asociace Aleš Poklop. . Dynamické fondy letos za první tři kvartály vydělaly svým účastníkům v průměru 12,76 procenta, ty nejvýkonnější i více než dvacet procent.

Vyvážené fondy se za první tři kvartály zhodnotily v průměru 3,56 procenta. Asociace doporučuje alespoň část z měsíční úložky investovat do dynamických nebo vyvážených fondů. Tyto fondy investují zejména na akciových trzích a vydělávají účastníkům nejvíce. Naproti tomu konzervativní fondy a také transformované fondy starého penzijního připojištění, které musí ze zákona investovat převážně do dluhopisů, nemohou z tohoto důvodu současnou inflaci porážet.

"Při inflaci kolem šesti procent je garantovaná nula zcela nesmyslná a brání transformovaným fondům investovat do rozkolísanějších, ale výnosnějších aktiv, které by inflaci dokázaly pobít," komentoval čísla portfolio manažer penzijní společnosti Rentea Martin Mašát. Přes 500 miliard korun penzijních úspor je investováno skrze konzervativní a transformované fondy, což je podle něj pro dlouhodobé penzijní úspory naprosto nevhodná strategie, kde klienti ztrácí ročně reálně několik procent.

Nové smlouvy o penzijním připojištění bylo možné uzavírat do 30. listopadu 2012. Od ledna 2013 je možné uzavírat pouze smlouvy o doplňkovém penzijním spoření. To je jiné především v nutnosti výběru investiční strategie. Nové fondy už neručí za to, že případná ztráta nesníží úspory klienta, a nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Naopak nabízejí možné vyšší zhodnocení.

Témata:  penzijní spoření důchody

Aktuálně se děje

24. května 2024 15:53

24. května 2024 10:49

23. května 2024 15:27

Kvalita v každé kapce: Rozhovor s úspěšným výrobcem ovocných sirupů a minerálních vod

Přečtěte si o tom, jak jedna firma vybudovala své jméno díky kvalitě a inovativním obalům. Jak se jí podařilo rozšířit nabídku a udržet vysoký standard? Jaké výzvy přináší nákup surovin v zahraničí, a jakou roli hraje euro? Rozhovor s majitelem a jednatelem společnosti Kitl Janem Vokurkou.

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy