Podpora stavebního spoření by se měla zrušit, penzijního změnit, míní odborníci

Státní podpora stavebního spoření by se měla zrušit nebo reformovat, změnit by se měla také například podpora individuálního důchodového připojištění. V dnešních Otázkách Václava Moravce České televize se na tom shodli členové Národní ekonomické rady vlády Mojmír Hampl a Daniel Prokop. Hampl, jenž také předsedá Národní rozpočtové radě, varoval před stálým zvyšováním strukturální schodku, což je deficit veřejných financí očištěný o vliv hospodářského cyklu. K návratu do rovnováhy by podle odborníků byly s největší pravděpodobností nutné i změny daní.

CZK
reklama

Prokop uvedl, že výdaj státu 4,2 miliardy korun na podporu stavebního spoření nemá smysl, podpora by se měla zrušit nebo nastavit třeba tak, že by peníze musely směřovat do energetických úspor. V případě individuálního penzijního spoření podle něho se neřeší jeho výnosy. "Je tam naslepo podpora, bez analýz efektů té podpory," řekl. Ohledně možných úspor veřejných peněz Prokop zmiňoval také dotace výrobním podnikům, velký počet obcí či různých výzkumných institucí nebo malý důraz na prevenci ve zdravotnictví.

"Naprosto souhlasím s tím, co bylo řečeno," reagoval Hampl. Poukázal na to, že u stavebního a penzijního spoření se z peněz všech podporuje klasické spoření některých. U třetího důchodového pilíře vidí problém v tom, že drtivá většina lidí vybírá naspořené peníze najednou. Za typický příklad instituce, jež by nemela fungovat, označil Hampl Českou exportní banku, která má podle něho sedm miliard korun volného kapitálu.

"Jsme si téměř jistí, že bez nějaké změny daní se stejně k rovnováze nevrátíme a strukturální schodek stejně nebudeme schopni narovnávat," prohlásil Hampl. Úvahy směřují ke zdanění fyzických osob ve zhruba takové podobě, jaká existovala před rokem 2020 či k růstu některých spotřebních daní. Podle Prokopa představovalo snížení daní za posledních několik let 140 miliard korun, přičemž pomohlo spíše lidem s vyššími a středními příjmy.

Skupina ekonomiky domácností v ekonomické radě se podle Prokopa shoduje na tom, že se daně musí zvýšit na úroveň před rokem 2020. Celý výpadek by podle něho ale neměl pokrýt návratem k někdejšímu zdanění zaměstnanců. Mluvil například o zdanění alkoholu a o snížení rozdílu mezi zdaněním osob samostatně výdělečně činných a zaměstnanců, u jejich daní by měla podle Prokopa větší progrese. Stejně jako předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula zmiňoval Prokop také majetkové daně. Středula pak přidal zdanění kapitálu, musí se podle něho otevřít debata o celém daňovém systému. "Ale ne o tom, jak komu dál snížíme daně, ale jak vyrovnáme ten fatální propad," řekl.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky