penzijní spoření

Ilustrační fotografie

Změny v penzijku: Od července 2024 víc peněz od státu, žádný příspěvek pro důchodce

Důchody a sociální podpora

Od 1. července 2024 vstoupí v platnost další změny v oblasti doplňkového penzijního spoření (DPS). Mezi nejdůležitější novinky patří zvýšení maximálního státního příspěvku na 340 Kč měsíčně a ukončení jeho poskytování klientům již pobírající starobní důchod. Změny se dotknou všech účastníků DPS bez ohledu na datum uzavření smlouvy.

Ilustrační fotografie

V doplňkovém penzijním spoření letos přibylo 94.000 lidí na 1,73 milionu

Důchody a sociální podpora

Počet účastníků doplňkového penzijního spoření, které nahradilo od roku 2013 penzijní připojištění, v letošním prvním pololetí vzrostl o 94.000 na 1,732 milionu. V transformovaných fondech původního penzijního připojištění, do kterých už nelze vstupovat, zůstávalo na konci června 2,592 milionu účastníků. Bylo to o 159.000 méně než na konci minulého roku. ČTK o tom dnes informovala Asociace penzijních společností ČR.

Ilustrační fotografie

Podpora penzijního spoření se od ledna změní, schválila vláda

Důchody a sociální podpora

Státní podpora penzijního spoření by se od příštího roku měla změnit. Zvýší se práh pro čerpání státního příspěvku i maximální výše příspěvku a u nových smluv se prodlouží minimální doba spoření z pěti na deset let. Nově bude možné také využít daňové zvýhodnění dlouhodobých investičních produktů, které slouží k zajištění na stáří. Předpokládá to návrh zákona, který dnes schválila vláda. Novelu ještě musí posoudit Parlament.

CZK

Podpora stavebního spoření by se měla zrušit, penzijního změnit, míní odborníci

Důchody a sociální podpora

Státní podpora stavebního spoření by se měla zrušit nebo reformovat, změnit by se měla také například podpora individuálního důchodového připojištění. V dnešních Otázkách Václava Moravce České televize se na tom shodli členové Národní ekonomické rady vlády Mojmír Hampl a Daniel Prokop. Hampl, jenž také předsedá Národní rozpočtové radě, varoval před stálým zvyšováním strukturální schodku, což je deficit veřejných financí očištěný o vliv hospodářského cyklu. K návratu do rovnováhy by podle odborníků byly s největší pravděpodobností nutné i změny daní.

CZK

Důchody a sociální podpora

Počet lidí se spořením na penzi klesá, letos ubylo 16 tisíc účastníků

Počet lidí, kteří si spoří na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému, letos mírně klesá. Na konci prvního pololetí si takto spořilo 4,425 milionu lidí, o 16.000 méně než na konci loňského roku. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí (MF), které má ČTK k dispozici.

ekonomika

Počet lidí se spořením na penzi stagnuje, letos ubylo 6000 účastníků

Důchody a sociální podpora

Počet lidí, kteří si spoří na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému, v posledních letech stagnuje. Na konci prvního čtvrtletí si takto spořilo 4,435 milionu lidí, o 6000 méně než na konci loňského roku. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí (MF), které má ČTK k dispozici.

Ilustrační fotografie

V doplňkovém penzijním spoření letos přibylo 129 000 lidí

Důchody a sociální podpora

Počet účastníků doplňkového penzijního spoření, které nahradilo od roku 2013 penzijní připojištění, za první tři čtvrtletí 2021 vzrostl o 129.000 na 1,41 milionu. Objem naspořených peněz v nich stoupl na 94,6 miliardy korun. ČTK o tom dnes informovala Asociace penzijních společností ČR.

Peníze CZK, ilustrační fotografie

Ve třetím pilíři systému penzí letos ubylo 32 000 účastníků

Důchody a sociální podpora

Na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému si na konci letošního třetího čtvrtletí spořilo 4,423 milionu lidí. Bylo to o 32.000 méně než na konci loňského roku. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí, které má ČTK k dispozici.

Ilustrační foto

Aktuality

Ve třetím pilíři systému penzí letos ubylo 28 000 spořících

Na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému si na konci letošního prvního pololetí spořilo 4,427 milionu lidí. Bylo to o 28.000 méně než na konci loňského roku. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí, které má ČTK k dispozici.

Důchodci v EU?

Ve třetím pilíři systému penzí letos ubylo 12 000 lidí

Důchody a sociální podpora

Na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému si na konci prvního čtvrtletí spořilo 4,444 milionu lidí. Bylo to o 12.000 méně než na konci loňského roku. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí, které má ČTK k dispozici.

Ilustrační foto

Skupina Partners zakládá penzijní společnost, zvažuje i banku

Finance

Finanční skupina Partners připravuje založení penzijní společnosti, která nabídne účastnické fondy doplňkového penzijního spoření. V rámci budování finanční skupiny zvažuje od roku 2023 i vlastní banku pro klienty Partners. Novinářům to dnes řekl ředitel Partners Petr Borkovec.

Daně, ilustrační fotografie

Jak snižuje penzijko a životko daň z příjmu za rok 2018?

Daně a mzdy

V ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání je možné uplatnit daňové odpočty, které snižují roční daňový základ. Při splnění zákonných podmínek snižuje daňovou povinnost i spoření v penzijním připojištění či doplňkovém penzijním spoření a zasílání peněz na smlouvu o životním pojištění. Jak vysoká může být daňová úspora? Kdy lze doplatit peníze na smlouvu koncem roku?

důchodci

Důchody a sociální podpora

Bude na důchody? Tohle hrozí dnešní aktivní generaci ve stáří

Není tajemstvím, že státní důchodový systém v České republice, tzv. I. pilíř, dlouhodobě volá po reformě. Současná ekonomicky aktivní generace odvádí nemalou část platu na sociální pojištění s představou, že se o ni stát ve stáří prostřednictvím důchodu postará. Skutečnost je ale bohužel jiná. Odvedené finance ze sociálního pojištění stát obratem přerozděluje a vyplácí současným penzistům.

Peníze CZK, ilustrační fotografie

Kdy nejpozději odeslat poslední vklady na účty stavebního spoření a penzijního spoření?

Půjčky a spoření

K maximalizaci příspěvku ke stavebnímu spoření musí klient vložit alespoň 20 000 Kč za rok. Největší odpočet na daních díky penzijnímu spoření získá klient, když na účet pošle 24 000 Kč. Nejpozději lze peníze na stavební spoření vložit pomocí vkladového bankomatu hodinu před půlnoci na Silvestra, na penzijní spoření ve 14:00 pomocí spěšného příkazu k úhradě ve službě SERVIS24.

Peníze CZK, ilustrační fotografie

Důchodové spoření od ledna se změnami. Bude výhodnější?

Půjčky a spoření

Od ledna je možné využít výhodnější podmínky u penzijního spoření v rámci daňových úlev. V praxi to znamená, že každý klient penzijního spoření, který využívá maximální daňové výhody, může nyní získat až 6 360 korun od státu každý rok. Daňový odečet se zvýší z původních 12 000 korun na 24 000 korun. 

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.