Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Změny v penzijku: Od července 2024 víc peněz od státu, žádný příspěvek pro důchodce

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Od 1. července 2024 vstoupí v platnost další změny v oblasti doplňkového penzijního spoření (DPS). Mezi nejdůležitější novinky patří zvýšení maximálního státního příspěvku na 340 Kč měsíčně a ukončení jeho poskytování klientům již pobírající starobní důchod. Změny se dotknou všech účastníků DPS bez ohledu na datum uzavření smlouvy.

Doplňkové penzijní spoření (DPS) projde od 1. července 2024 další vlnou změn, které ovlivní všechny jeho účastníky. Mezi nejzásadnější novinky patří zvýšení maximálního státního příspěvku a ukončení poskytování tohoto příspěvku pro klienty již pobírající starobní důchod.

„Od července 2024 se zvýší maximální státní příspěvek na 340 Kč měsíčně, což představuje nárůst o 110 Kč oproti současnosti. Pro získání plného státního příspěvku bude nutné spořit minimálně 1 700 Kč měsíčně,“ uvádí Jiří Fajt, specialista na investice a spoření ze společnosti FinGO. Minimální výše měsíčního vkladu pro nárok na státní příspěvek se zvýší z 300 Kč na 500 Kč.

Druhou zásadní změnou je ukončení státních příspěvků pro klienty, kteří již pobírají starobní důchod. „Od 1. července 2024 nebudou mít starobní důchodci na státní příspěvek nárok. Ve spoření mohou i tak nadále pokračovat a využívat daňové výhody nebo zhodnocování prostředků v účastnických fondech,“ pokračuje Jiří Fajt.

Již od 1. ledna 2024 došlo k několika úpravám v oblasti DPS, mezi které patří zvýšení maximálního daňového odpočtu na 48 000 Kč ročně, prodloužení minimální doby spoření z 5 na 10 let pro nové smlouvy a možnost mít transformované i účastnické fondy současně. Nově je také možné převést prostředky ze starého penzijního připojištění přímo do DPS u jiné penzijní společnosti.

Pro děti s DPS zůstává možnost čerpat až třetinu naspořených vlastních prostředků po dovršení plnoletosti, pokud spoří minimálně 10 let. Nově však na výběr mají až dva roky ode dne 18. narozenin. Dalšími novinkami jsou zavedení alternativních účastnických fondů s potenciálem vyššího výnosu a změny ve výplatě naspořených prostředků.

„I přes ukončení státní podpory pro starobní důchodce může být penzijní spoření stále zajímavým produktem i pro ně. Doporučujeme probrat konkrétní situaci s finančním poradcem a zvážit, zda se vyplatí ve spoření pokračovat, nebo prostředky raději investovat jiným způsobem,“ uzavírá Jiří Fajt.

Témata:  penzijní spoření

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Zdravotně postiženým uprchlíkům z Ukrajiny vzroste humanitární dávka, schválila vláda

V rámci úpravy zákona „Lex Ukrajina VII“ vláda schválila návrh na navýšení humanitární dávky pro ukrajinské uprchlíky se zdravotním postižením. Od 1. ledna 2025 tak podle návrhu v novele bude humanitární dávka navýšena u zdravotně postižených dětí o 6 600 Kč a u dospělých osob o 4 400 Kč. V poslední době se současně výrazně zlepšila bilance příjmů a výdajů státního rozpočtu, pokud jde o uprchlíky z Ukrajiny. V prvním kvartálu letošního roku příjmy dosáhly 6,4 miliardy