Česko se nachází nad důchodovou propastí. Podle ekonomů je třeba do pár let vytvořit reformu, která stávající penzijní systém změní. Nově navrhnuté varianty důchodové komise ale premiér Andrej Babiš odmítl. A na sociální síti naznačil, že má v současnosti jiné priority, než řešit potřebnou reformu.
Babiš na sociální síti uvedl, že před důchodovou reformou dá přednost Programovému prohlášení vlády, které říká, že je třeba vyřešit dřívější odchody do důchodů pro náročné profese a narovnat nespravedlivý rozdíl mezi muži a ženami, které mají průměrně o 2500 korun nižší důchod.
Přesto požádal ministryni financí Alenu Schillerovou, aby spočítala konkrétní dopady na rozpočet 2021 a výhledově 2022 a 2023. Dodal ale, že důchodový účet je přebytkový. Rok 2018 skončil zhruba 16 miliard v plusu, 2019 byl přebytek 18,5 miliardy, takže v navyšování důchodů chce pokračovat.
"Čili Programové prohlášení platí, bohužel výsledek roční práce poradní komise paní ministryně Maláčové není uspokojivý a nenapravilo to ani její vystupování na úterní koaliční radě, kde nebyla schopná reagovat na základní dotazy k jejímu záměru. Návrh státem garantované složky důchodu ve výši 10.500 korun, který by byl hrazený z daní, je obrovsky finančně nákladný, dramaticky by se přenesl do daňového zatížení lidí a firem," napsal premiér.
Dodal, že by to znamenalo zvýšení daňového zatížení o víc než 300 miliard korun ročně. "Pro vaši představu, to je tolik, kolik státní rozpočet v současnosti získá třeba na dani z přidané hodnoty. Abychom to utáhli, muselo by například dojít ke zvýšení DPH nejmíň na dvojnásobek, čili základní sazba by stoupla z 21 na 42 procent. To, jak všichni víme, je nepřijatelné," uvedl.
Rozdělení současného státního systému I. pilíře na dva, z nichž jeden by měl pokrýt základní, to znamená pro všechny stejný, důchod a druhý zásluhovou část, je navíc podle něj protiústavní. Místo aby zachoval stávající nároky, poškozuje údajně 90 procent důchodců.
"Všem, kteří celý život tvrdě pracovali a odváděli vysoké procento na své důchody, pošlapává jejich zásluhy. Na záměru by tak vydělal ten, kdo se celý život nechává zaměstnávat načerno a odvádí jen minima. To je přesně naopak, než jsme se zavázali v Programovém prohlášení vlády. My chceme u budoucích důchodů princip zásluhovosti posílit," míní Babiš.
Návrhy komise považuje za nedopracované a prý neodpovídají požadavkům Programového prohlášení. Jsou údajně naprosto nerealistické hlavně proto, že se vůbec nezabývají tím nejdůležitějším, a sice kde na to vzít.
"Proto říkám, pojďme využít zbývající část volebního období ke splnění úkolů, které jsme si stanovili výslovně a které můžeme splnit. Hlavně dřívější odchod do důchodu pro zaměstnance pracující v náročných profesích. I tím se komise zabývala, ale při včerejší prezentaci návrhu jsme se ani tady nedozvěděli základní data. I tady chybělo vyčíslení nároků a variant. A to přitom je tohle téma rozpracované už z minulého volebního období," dodal Babiš.
Podle jeho názoru je načase vytvořit zúžený tým expertů mezi Ministerstvem financí a práce a sociálních věcí, který by měl vytvořit strategické materiály k důchodové reformě mířící do budoucnosti tak, aby respektovaly úkol z Programového prohlášení vlády: „Systém nastavený budoucí reformou musí být dlouhodobě stabilní, srozumitelný a finančně zajištěný, proto bude změna realizována v podobě, která si získá širokou politickou a společenskou podporu.“
"Není pravda, že bychom neměli zájem dlouhodobě řešit důchody, ale musíme nejdřív naplnit Programové prohlášení vlády. Důchodovou reformu je potřeba vyjednat se všemi stranami v poslanecké sněmovně, i KSČM nabídla pohled svých expertů," uzavřel Babiš.
Témata: důchody, důchodci, Andrej Babiš
Související
21. října 2024 9:05
19. října 2024 18:37
4. října 2024 9:59
1. října 2024 9:48
21. září 2024 9:45
10. září 2024 21:28