Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prorodinná politika MPSV: Navýšení „rodičáku“, podpora dětských skupin i nová legislativa

Marián Jurečka (KDU-ČSL)
Marián Jurečka (KDU-ČSL)
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Květen je měsícem rodiny. Kromě Dne matek totiž slavíme také Den rodiny. Ministerstvo práce a sociálních věcí se tématem rodinné politiky dlouhodobě a koncepčně zabývá. Za poslední dva roky resort přišel s řadou konkrétních kroků, které podporují rodiny a jejich společný život, a další změny chystá. Povedlo se mimo jiné navýšit rodičovský příspěvek, lépe podpořit zkrácené úvazky nebo výstavbu nových dětských skupin.

Jedním z klíčových kroků, který přímo podpoří finanční situaci rodin s malými dětmi, je navýšení rodičovského příspěvku o 50 tisíc korun. Celková částka rodičovského příspěvku na jedno dítě je tak nově 350 tisíc korun, v případě vícerčat pak 525 tisíc korun. „Jsem opravdu rád, že se nám podařilo prosadit navýšení rodičovského příspěvku, který výrazně pomůže rodinám s malými dětmi. Jedná se o období plné radostí, ale i výzev, ve kterých je důležité rodiny aktivně podpořit a pomoci jim s náklady na péči o dítě,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). O rodičovský příspěvek je zároveň možné požádat zcela bez návštěvy úřadu prostřednictvím Klientské zóny Jenda.

Velkou pozornost MPSV v poslední době věnuje také podpoře nových i stávajících dětských skupin. Ty jsou jednou ze služeb péče o děti předškolního věku v ČR a rozšiřují tak spektrum těchto služeb. „Jen v roce 2023 vzniklo 286 nových dětských skupin pro 3 671 dětí. A letos evidujeme už 88 nových dětských skupin pro 1 157 dětí. MPSV dál rozšiřuje kapacity dětských skupin jak v rámci investičních, tak i neinvestičních výzev. V rámci NPO, určeného především na výstavbu a rekonstrukce, je vyčleněno 7 miliard korun,“ shrnul ministr Jurečka.Samostatnou kapitolou je pak legislativa. MPSV mimo jiné navrhuje zavedení sousedských dětských skupin. Ty představují nový typ dětských skupin, které se stanou součástí služeb péče o děti předškolního věku. Principem takové služby je poskytovat péči v domácnosti, kde je kladen důraz na přirozené a známé prostředí v menším kolektivu. To dál rozšíří možnosti předškolní péče o děti a nabídne rodičům nové alternativy ve chvíli, kdy se budou chtít vrátit na pracovní trh.

Slaďování pracovního a rodinného života pak již výrazně pomohlo zavedení slevy na pojistném za zkrácené úvazky. Měsíčně ji využijí desetitisíce zaměstnanců, nejčastěji pak osoby pečující o dítě mladší 10 let.

MPSV připravuje také novelu Zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Ta počítá mimo jiné s rozšířením forem náhradní rodinné péče a s profesionalizací náhradní rodinné péče. „Rodinu vnímáme komplexně a jsme si vědomi její důležitosti ve společnosti. Věnujeme proto důraz také datové základně. Letos jsme proto přišli se Zprávou o rodině, která se na věc dívá v širším kontextu a přináší jasnou strategii. Důležitá je ale i popularizace celé problematiky a ocenění dobré praxe. To děláme prostřednictvím soutěže Obec přátelská rodině a seniorům. Nezapomínáme ani na odbornou diskusi. Proto už na červen chystáme Fórum rodinné politiky. To představuje jedinečný prostor pro otevřenou debatu o budoucnosti české rodiny,“ dodal ministr Jurečka.

Témata:  Ministerstvo práce a sociálních věcí Marián Jurečka (KDU-ČSL) rodičovský příspěvek

Aktuálně se děje

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Zdravotně postiženým uprchlíkům z Ukrajiny vzroste humanitární dávka, schválila vláda

V rámci úpravy zákona „Lex Ukrajina VII“ vláda schválila návrh na navýšení humanitární dávky pro ukrajinské uprchlíky se zdravotním postižením. Od 1. ledna 2025 tak podle návrhu v novele bude humanitární dávka navýšena u zdravotně postižených dětí o 6 600 Kč a u dospělých osob o 4 400 Kč. V poslední době se současně výrazně zlepšila bilance příjmů a výdajů státního rozpočtu, pokud jde o uprchlíky z Ukrajiny. V prvním kvartálu letošního roku příjmy dosáhly 6,4 miliardy