Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prorodinná politika MPSV: Navýšení „rodičáku“, podpora dětských skupin i nová legislativa

Marián Jurečka (KDU-ČSL)
Marián Jurečka (KDU-ČSL)
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Květen je měsícem rodiny. Kromě Dne matek totiž slavíme také Den rodiny. Ministerstvo práce a sociálních věcí se tématem rodinné politiky dlouhodobě a koncepčně zabývá. Za poslední dva roky resort přišel s řadou konkrétních kroků, které podporují rodiny a jejich společný život, a další změny chystá. Povedlo se mimo jiné navýšit rodičovský příspěvek, lépe podpořit zkrácené úvazky nebo výstavbu nových dětských skupin.

Jedním z klíčových kroků, který přímo podpoří finanční situaci rodin s malými dětmi, je navýšení rodičovského příspěvku o 50 tisíc korun. Celková částka rodičovského příspěvku na jedno dítě je tak nově 350 tisíc korun, v případě vícerčat pak 525 tisíc korun. „Jsem opravdu rád, že se nám podařilo prosadit navýšení rodičovského příspěvku, který výrazně pomůže rodinám s malými dětmi. Jedná se o období plné radostí, ale i výzev, ve kterých je důležité rodiny aktivně podpořit a pomoci jim s náklady na péči o dítě,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). O rodičovský příspěvek je zároveň možné požádat zcela bez návštěvy úřadu prostřednictvím Klientské zóny Jenda.

Velkou pozornost MPSV v poslední době věnuje také podpoře nových i stávajících dětských skupin. Ty jsou jednou ze služeb péče o děti předškolního věku v ČR a rozšiřují tak spektrum těchto služeb. „Jen v roce 2023 vzniklo 286 nových dětských skupin pro 3 671 dětí. A letos evidujeme už 88 nových dětských skupin pro 1 157 dětí. MPSV dál rozšiřuje kapacity dětských skupin jak v rámci investičních, tak i neinvestičních výzev. V rámci NPO, určeného především na výstavbu a rekonstrukce, je vyčleněno 7 miliard korun,“ shrnul ministr Jurečka.



Samostatnou kapitolou je pak legislativa. MPSV mimo jiné navrhuje zavedení sousedských dětských skupin. Ty představují nový typ dětských skupin, které se stanou součástí služeb péče o děti předškolního věku. Principem takové služby je poskytovat péči v domácnosti, kde je kladen důraz na přirozené a známé prostředí v menším kolektivu. To dál rozšíří možnosti předškolní péče o děti a nabídne rodičům nové alternativy ve chvíli, kdy se budou chtít vrátit na pracovní trh.

Slaďování pracovního a rodinného života pak již výrazně pomohlo zavedení slevy na pojistném za zkrácené úvazky. Měsíčně ji využijí desetitisíce zaměstnanců, nejčastěji pak osoby pečující o dítě mladší 10 let.

MPSV připravuje také novelu Zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Ta počítá mimo jiné s rozšířením forem náhradní rodinné péče a s profesionalizací náhradní rodinné péče. „Rodinu vnímáme komplexně a jsme si vědomi její důležitosti ve společnosti. Věnujeme proto důraz také datové základně. Letos jsme proto přišli se Zprávou o rodině, která se na věc dívá v širším kontextu a přináší jasnou strategii. Důležitá je ale i popularizace celé problematiky a ocenění dobré praxe. To děláme prostřednictvím soutěže Obec přátelská rodině a seniorům. Nezapomínáme ani na odbornou diskusi. Proto už na červen chystáme Fórum rodinné politiky. To představuje jedinečný prostor pro otevřenou debatu o budoucnosti české rodiny,“ dodal ministr Jurečka.

Témata:  Ministerstvo práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) rodičovský příspěvek

Související

Aktuálně se děje

5. prosince 2024 10:50

4. prosince 2024 9:54

3. prosince 2024 11:23

Fotovoltaika bez baterie: Úspory poloviční, potenciál nevyužitý

Rozmach udržitelných zdrojů elektrické energie má vesměs pozitivní dopady. Ale přináší i problémy v distribuční soustavě a také situace, kdy je elektřiny takový nadbytek, že její cena klesá do záporných hodnot. Taková situace nastává při splnění několika podmínek a zejména pak v době, kdy se sejde výroba elektřiny ze slunce a z větru ve stejnou dobu. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Senát schválil důchodovou reformu

Současný důchodový systém je z dlouhodobého hlediska neudržitelný. Prodlužuje se věk dožití, lidé déle studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve. Rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem u našich rodičů nebo prarodičů. Pokud chceme dalším generacím zajistit důstojné stáří, musíme reagovat na neúprosnou demografii. Nutnost přistoupit ke změnám je neoddiskutovatelná. Proto je dobrou zprávou, že důchodovou reformu dnes podpořili senátoři, a to beze změn.