Maláčová: Senioři nedostanou další bonus k důchodu

Ministerstvo práce nyní nepřipravuje návrh na vyplacení zvláštního příspěvku seniorům k penzi. Rozhodne se až podle toho, jak bude vypadat valorizace penzí v příštím roce. Na tiskové konferenci ČSSD to řekla její místopředsedkyně a ministryně práce Jana Maláčová.

Jana Maláčová
reklama

V lednu zmínila, že pokud by letos ceny výrazněji rostly a senioři měli výdaje kvůli epidemii, bude bonus navrhovat. Loni stát důchodcům poslal před Vánoci 5000 korun. Podle šéfa strany a vicepremiéra Jana Hamáčka je nyní nutné hlavně vyplatit odměny zdravotníkům.

Důchody se zvyšují podle zákona vždy od ledna o růst cen a o polovinu růstu reálných mezd za sledované období. Očekává se, že výdělky kvůli krizi neporostou a ceny by se naopak mohly po rozvolnění a zrušení superhrubé mzdy zvedat. Ukazatele pro valorizaci penzí zveřejňuje statistický úřad v létě. Podle Maláčové je tak nyní debata o případném příspěvku předčasná.

"V tuhle chvíli počítáme, jak budou vycházet čísla k valorizaci důchodů k 1. lednu příštího roku. Od toho se pak odpíchneme," řekla ministryně.

Lidé v důchodu dostali loni v prosinci příspěvek 5000 korun. Rozpočet na to vydal zhruba 15 miliard korun. Vláda o vyplacení rozhodla krátce před krajskými volbami. Řada opozičních politiků mluvila o předvolebním uplácení seniorů na dluh. Premiér Andrej Babiš (ANO) zdůvodňoval bonus stresem důchodců v době jarní covidové vlny. Hamáček argumentoval zdražováním, Maláčová kompenzací zvýšené inflace a nákladů. Ministerstvo práce jako důvod uvádělo pokles poměru průměrné penze a průměrné mzdy v posledních letech či dopad epidemie na příjmy důchodců. Ekonomové ale poukazovali na to, že příjem penzistům v krizi neklesl.

Podle schváleného rozpočtu má do starobních, invalidních a pozůstalostních důchodů letos putovat asi 537 miliard korun, tedy téměř třetina státních výdajů. Průměrný starobní důchod od ledna vzrostl o 839 korun.

Podle Hamáčka je nyní "naprosto klíčové", aby vláda odeslala odměny zdravotníkům. "Nevím, proč to stojí. Peníze na to v rozpočtu alokovány jsou. Je potřeba je vyplatit i záchranářům," uvedl vicepremiér a ministr vnitra Hamáček.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky