Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maláčová: Senioři nedostanou další bonus k důchodu

Jana Maláčová
Jana Maláčová
Foto: Facebook

Ministerstvo práce nyní nepřipravuje návrh na vyplacení zvláštního příspěvku seniorům k penzi. Rozhodne se až podle toho, jak bude vypadat valorizace penzí v příštím roce. Na tiskové konferenci ČSSD to řekla její místopředsedkyně a ministryně práce Jana Maláčová.

V lednu zmínila, že pokud by letos ceny výrazněji rostly a senioři měli výdaje kvůli epidemii, bude bonus navrhovat. Loni stát důchodcům poslal před Vánoci 5000 korun. Podle šéfa strany a vicepremiéra Jana Hamáčka je nyní nutné hlavně vyplatit odměny zdravotníkům.

Důchody se zvyšují podle zákona vždy od ledna o růst cen a o polovinu růstu reálných mezd za sledované období. Očekává se, že výdělky kvůli krizi neporostou a ceny by se naopak mohly po rozvolnění a zrušení superhrubé mzdy zvedat. Ukazatele pro valorizaci penzí zveřejňuje statistický úřad v létě. Podle Maláčové je tak nyní debata o případném příspěvku předčasná.

"V tuhle chvíli počítáme, jak budou vycházet čísla k valorizaci důchodů k 1. lednu příštího roku. Od toho se pak odpíchneme," řekla ministryně.

Lidé v důchodu dostali loni v prosinci příspěvek 5000 korun. Rozpočet na to vydal zhruba 15 miliard korun. Vláda o vyplacení rozhodla krátce před krajskými volbami. Řada opozičních politiků mluvila o předvolebním uplácení seniorů na dluh. Premiér Andrej Babiš (ANO) zdůvodňoval bonus stresem důchodců v době jarní covidové vlny. Hamáček argumentoval zdražováním, Maláčová kompenzací zvýšené inflace a nákladů. Ministerstvo práce jako důvod uvádělo pokles poměru průměrné penze a průměrné mzdy v posledních letech či dopad epidemie na příjmy důchodců. Ekonomové ale poukazovali na to, že příjem penzistům v krizi neklesl.

Podle schváleného rozpočtu má do starobních, invalidních a pozůstalostních důchodů letos putovat asi 537 miliard korun, tedy téměř třetina státních výdajů. Průměrný starobní důchod od ledna vzrostl o 839 korun.

Podle Hamáčka je nyní "naprosto klíčové", aby vláda odeslala odměny zdravotníkům. "Nevím, proč to stojí. Peníze na to v rozpočtu alokovány jsou. Je potřeba je vyplatit i záchranářům," uvedl vicepremiér a ministr vnitra Hamáček.

Témata:  důchody důchodci Jana Maláčová

Aktuálně se děje

17. června 2024 9:56

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

Bitcoin je jako na houpačce, čeká se na další růst

Komentář Martina Stránského: Cena bitcoinu je v posledních dnech jako na houpačce. Od začátku června ztratil dvě procenta a ve středu se obchodoval okolo 67 300 USD, když ještě týden před tím byl za 71 000 dolarů. Momentálně se prodává za 68 260 dolarů. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Zdravotně postiženým uprchlíkům z Ukrajiny vzroste humanitární dávka, schválila vláda

V rámci úpravy zákona „Lex Ukrajina VII“ vláda schválila návrh na navýšení humanitární dávky pro ukrajinské uprchlíky se zdravotním postižením. Od 1. ledna 2025 tak podle návrhu v novele bude humanitární dávka navýšena u zdravotně postižených dětí o 6 600 Kč a u dospělých osob o 4 400 Kč. V poslední době se současně výrazně zlepšila bilance příjmů a výdajů státního rozpočtu, pokud jde o uprchlíky z Ukrajiny. V prvním kvartálu letošního roku příjmy dosáhly 6,4 miliardy