Důchodce čekají těžké časy? Experti bijí na poplach, z ministerstva čiší zoufalství

Současná vláda pravděpodobně nestihne udělat tolik potřebnou důchodovou reformu. Podle ministryně financí Aleny Schillerové to sice nedokázala žádná vláda za posledních 30 let, času ale moc nezbývá. A odborníci jsou znepokojeni.

Diskuse: 9

Ilustrační fotografie
reklama

Česká společnost stárne a seniorů přibývá. Podle expertů je nynější důchodová soustava beze změn do budoucna neudržitelná a propadla by se do vysokých schodků. Důchodová komise se začátkem října shodla na tom, jak by v Česku v budoucnu případně důchodová reforma mohla vypadat.

Členové komise tehdy jednomyslně souhlasili s tím, aby se začalo pracovat na modelu, který počítá s rozdělením nynějšího průběžného pilíře na dva. Jedna část by byla solidární a platila by se z rozpočtu, druhá by byla zásluhová a plynulo by do ní pojistné.

Šéfka komise Danuše Nerudová v říjnu také uvedla, že ČR z průběžného systému kryje 80 procent výdajů na důchody a zbývajících 20 procent dofinancovává případně stát. Dodala, že Česko je v EU zemí s nejvyšším podílem placení penzí z průběžného systému, unijní průměr je kolem 50 až 60 procent. Podle Nerudové je nutné se zamyslet nad podobou daňové soustavy.

Schillerová je ale skeptická k tomu, že by tato vláda přijala jasnou důchodovou reformu, nedokázala to totiž žádná vláda 30 let zpátky. Důvodem je podle ní právě chybějící reforma penzijního systému i prodlužování věku odchodu do důchodu. Dodala, že z hlediska veřejných financí už brzy začnou odcházet do penze silné ročníky i ze 70. let. 

Loading...

Diskuze: Důchodce čekají těžké časy? Experti bijí na poplach, z ministerstva čiší zoufalství

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 9, poslední 14.12.2019 07:53 Vložte komentář

Zobrazeno posledních 9 komentářů. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky