Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důchodce čekají těžké časy? Experti jsou znepokojeni

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Současná vláda pravděpodobně nestihne udělat tolik potřebnou důchodovou reformu. Podle ministryně financí Aleny Schillerové to sice nedokázala žádná vláda za posledních 30 let, času ale moc nezbývá. A odborníci jsou znepokojeni.

Česká společnost stárne a seniorů přibývá. Podle expertů je nynější důchodová soustava beze změn do budoucna neudržitelná a propadla by se do vysokých schodků. Důchodová komise se začátkem října shodla na tom, jak by v Česku v budoucnu případně důchodová reforma mohla vypadat.

Členové komise tehdy jednomyslně souhlasili s tím, aby se začalo pracovat na modelu, který počítá s rozdělením nynějšího průběžného pilíře na dva. Jedna část by byla solidární a platila by se z rozpočtu, druhá by byla zásluhová a plynulo by do ní pojistné.

Šéfka komise Danuše Nerudová v říjnu také uvedla, že ČR z průběžného systému kryje 80 procent výdajů na důchody a zbývajících 20 procent dofinancovává případně stát. Dodala, že Česko je v EU zemí s nejvyšším podílem placení penzí z průběžného systému, unijní průměr je kolem 50 až 60 procent. Podle Nerudové je nutné se zamyslet nad podobou daňové soustavy.

Schillerová je ale skeptická k tomu, že by tato vláda přijala jasnou důchodovou reformu, nedokázala to totiž žádná vláda 30 let zpátky. Důvodem je podle ní právě chybějící reforma penzijního systému i prodlužování věku odchodu do důchodu. Dodala, že z hlediska veřejných financí už brzy začnou odcházet do penze silné ročníky i ze 70. let. 

Témata:  důchodci důchody vláda

Související

Aktuálně se děje

16. září 2024 11:28

12. září 2024 20:53

Státní platy vs. firemní mzdy: 25 miliard na státní sektor a pravicová kritika Pekarové

Jednání o zvyšování platů státních zaměstnanců pokračují s cílem implementace od ledna 2025. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že zvýšení bude cílené na zaměstnance s nízkými a středními příjmy, nikoliv plošné. Odhady však naznačují, že státní rozpočet čeká náklad přes 24 miliard korun. Vyvstávají otázky, zda je navýšení o 8 procent rozumné v kontextu ztrátového státního rozpočtu, zvlášť když vláda usiluje o ambicióznější cíl než soukromý sektor.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy