Čeští důchodci peníze nepotřebují? Ministryně jim jednorázově nepřidá

V některých zemích se objevuje trend mimořádných penzí. Například v Polsku dostanou důchodci k pravidelnému důchodu tak zvaný 13. důchod. I v Česku politici jednají o tom, jak důchodcům přilepšit. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) si ale myslí, že čeští senioři nic jednorázový příspěvek nepotřebují.

Ilustrační fotografie
reklama

Maláčová sice říká, že všichni senioři mají nárok na důstojný život, cestu ale nevidí v zavedení 13. důchodu jako v sousedním Polsku. „Myslím si, že všem seniorům více pomůže vyšší důchod každý z 12 měsíců roku, než 13. důchod jednou ročně. Budu se tak vždy snažit, aby senioři důstojné důchody dostávali každý měsíc, ne jen jednou ročně,“ uvedla pro Blesk Maláčová, Zároveň ale dodává, že se nebrání žádné diskuzi o opatřeních, které mohou českým seniorům pomoci.

Podobně to vidí třeba i ekonomický expert ODS Jan Skopeček. Občanští demokraté sice s konzervativci z PiS spolupracují v rámci jedné frakce v europarlamentu a k vítězství ve volbách už straně gratulovali, přesto ale dodávají, že Češi by neměli kopírovat Poláky.

Skopeček poukazuje na to, že v některých věcech, například v ekonomické oblasti, se ODS od PiS liší. „Rok má 12 měsíců, čili 13. důchod je podle mého názorů nonsens. Ale všichni asi chápeme smysl a to je zvyšovat životní úroveň našich seniorů. To je určitě téma, které je správné. To nemusí být o 13. důchodu, to může být i o důchodech, které jsou vypláceny v normálních dvanáctiměsíčních periodách,“ vysvětluje poslanec.

Průměrný důchod v Česku v červnu činil 13 426 korun. Vláda schválila, že od ledna se zvýší o 900 korun měsíčně. Každý člověk v Česku, který pobírá starobní, invalidní či pozůstalostní důchod, by si měl polepšit aspoň o 371 korun.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky