Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za předčasné důchody stát letos vyplatí miliardy navíc

Extrémní nárůst počtu žádostí o předčasnou penzi vyvolaný důchodovou reformou způsobil citelné zvýšení výdajů důchodového účtu. Ty byly letos v pololetí o 23,1 miliardy korun vyšší než příjmy. Informace přineslo úterní vydání Lidových novin (LN).

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) to však jako problém nevidí. "Z dlouhodobého hlediska vývoje výdajů na důchody lze letošní turbulence v počtu žádostí o předčasný důchod pokládat za neutrální. Pro vyčíslení momentálního finančního dopadu nejsou dosud odpovídající statistické podklady," uvedl Drábek. Další nápor, tentokrát žadatelů o klasické starobní důchody, očekává ministr po 30. září. Od tohoto data se penze začnou počítat podle takzvané malé důchodové reformy tak, že lidé s hrubými měsíčními příjmy nad 34 tisíc korun budou mít jako penzisté vyšší důchody než by měli podle dosavadního způsobu výpočtu. "Lze očekávat, že řada takovýchto pojištěnců svůj odchod do důchodu odkládala a požádá o důchod až v posledním čtvrtletí roku 2011 nebo počátkem roku 2012. Počet žádostí o nekrácený starobní důchod se tedy bude zřejmě koncem roku zvyšovat. Počet žádostí o předčasný starobní důchod, který byl nejvyšší v květnu a červnu, postupně klesne," dodal ministr.

Témata:  důchody

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy