Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jednání o důchodech bude pokračovat. Pavel zvažuje i kulatý stůl

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Prezident Petr Pavel nadále plánuje pořádat jednání ohledně důchodové reformy a nevylučuje možnost svolání kulatého stolu s představiteli tripartity a odborníky. Tuto možnost zmínil na tiskové konferenci a navrhuje termín na přelomu května a června. 

Dnes se sešel s vicepremiérem a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL), aby projednali data ze zprávy o stavu důchodového systému a harmonogram předložení návrhu důchodové reformy vládě a Parlamentu.

Minulý týden zrušilo opoziční hnutí ANO svoji účast na dalším jednání k reformě penzí na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády o prosazení reformy bez ohledu na názory opozice.

Prezident Petr Pavel vyjádřil nad tímto postojem zklamání. Jurečka uvedl, že je připraven předložit návrh reformy vládě ke schválení 30. dubna. Vyjádřil však naději, že ANO přijme odpovědný postoj a bude ochotno pokračovat v jednání.

Prezident Pavel zdůraznil, že první jednání v březnu bylo konstruktivní. Účastníci se shodli na potřebě změn v důchodovém systému a prodloužení věku odchodu do penze. Další debaty se měly zaměřit na konkrétní mechanismy a parametry reformy.

Účastníci se také dohodli na dodání určitých materiálů, avšak ANO dodání požadovaných informací zmeškalo. 

Témata:  důchody Petr Pavel

Aktuálně se děje

27. května 2024 11:26

26. května 2024 11:09

Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice

Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy