Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Axa nejde do druhého pilíře! Vyplatí se vůbec?

Axa nejde do druhého pilíře! Vyplatí se vůbec?

Foto: Jan Zýka / INCORP images

Penzijní fond Axa se nebude podílet na druhém pilíři důchodového systému. Prý proto, že chtějí nabízet to nejlepší na trhu a to nabízí Komerční banka, pro kterou bude Axa klienty „dohazovat“ jako finanční poradce.

Uvedl to server aktuálně.cz. Jak se ale dá také interpretovat krok společnosti Axa? Nevěří úspěšnosti druhého pilíře. Ten totiž bude fungovat pouze v případě, že do něj bude přispívat přibližně čtvrtina obyvatel nebo více. A to jak chudých, tak bohatých. Jenže právě těm chudým se druhý pilíř podle různých výpočtů nevyplatí.Získat z druhého pilíře mohou pouze lidé s nadprůměrnými příjmy. A jelikož je druhý pilíř nepovinný, je možné, že lidé budou tuto část důchodové reformy ignorovat a ona kvůli tomu sama zanikne nebo bude nevýdělečná, což by se penzijním fondům rozhodně nevyplatilo.Druhý pilíř bude fungovat tak, že od příštího roku budou moci občané odvádět tři procenta hrubé mzdy do tohoto pilíře, které nyní odvádějí do průběžného systému. K tomu ale budou muset přidat další dvě procenta z hrubé mzdy navíc.Malou pojistkou pro penzijní fondy je alespoň to, že ač je druhý důchodový pilíř nepovinný, po vstupu do něj už nejde vystoupit. Člověk tak bude nucen odvádět své peníze i v případě, že si vstup rozmyslel, ale už podepsal smlouvu.

Témata:  důchodová reforma

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy