Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČSOB jde do druhého pilíře penzijní reformy

ČSOB jde do druhého pilíře penzijní reformy

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Představenstvo ČSOB schválilo, že do své nabídky zapojí i fondy tzv. druhého pilíře, vzniklé v rámci penzijní reformy. Mluvčí banky Pavla Hávová to sdělila ve čtvrtek.

Podle banky lze předpokládat, že se spoření ve druhém pilíři v porovnání s průběžným systémem vyplatí spíše lidem s nadprůměrným příjmem, nebo středním příjmovým skupinám při minimální době spoření 25 let. Záležet však bude i na volbě strategie spoření a zejména na skutečném výnosu jednotlivých fondů. Individuální fondový systém (tzv. druhý pilíř) bude zaveden od roku 2013. Vzniknou penzijní společnosti, které budou nabízet čtyři důchodové fondy s různou investiční strategií. Vstoupit do systému budou moci lidé do 35 let věku a ti starší pouze do šesti měsíců od 1. ledna 2013 nebo ode dne, kdy byli po tomto datu poprvé poplatníky pojistného na důchodové pojištění.

Aby do tohoto fondu přesunul stát tři procenta z povinného důchodového pojištění, bude nutné spořit další dvě procenta z vlastní mzdy. Na rozdíl od současného penzijního připojištění nebude možná jednorázová výplata všech naspořených prostředků ihned po dosažení důchodového věku, ale lidé si buď zvolí výplatu doživotního důchodu, nebo výplatu důchodu po dobu 20 let.

Témata:  ČSOB penzijní připojištění

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Poslanci schválili důchodovou reformu. Budou důchody férovější pro současnou i budoucí generaci?

Současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem u našich rodičů nebo babiček. Chceme-li pro další generace v České republice zajistit důstojné stáří, jsou úpravy důchodového systému reagující na změny ve společnosti nezbytné. Dnes v Poslanecké sněmovně proběhlo třetí, tedy závěrečné, čtení návrhu MPSV. Reforma byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.