ČSOB jde do druhého pilíře penzijní reformy

Představenstvo ČSOB schválilo, že do své nabídky zapojí i fondy tzv. druhého pilíře, vzniklé v rámci penzijní reformy. Mluvčí banky Pavla Hávová to sdělila ve čtvrtek.

660

Podle banky lze předpokládat, že se spoření ve druhém pilíři v porovnání s průběžným systémem vyplatí spíše lidem s nadprůměrným příjmem, nebo středním příjmovým skupinám při minimální době spoření 25 let. Záležet však bude i na volbě strategie spoření a zejména na skutečném výnosu jednotlivých fondů.
 
Individuální fondový systém (tzv. druhý pilíř) bude zaveden od roku 2013. Vzniknou penzijní společnosti, které budou nabízet čtyři důchodové fondy s různou investiční strategií. Vstoupit do systému budou moci lidé do 35 let věku a ti starší pouze do šesti měsíců od 1. ledna 2013 nebo ode dne, kdy byli po tomto datu poprvé poplatníky pojistného na důchodové pojištění.

Aby do tohoto fondu přesunul stát tři procenta z povinného důchodového pojištění, bude nutné spořit další dvě procenta z vlastní mzdy. Na rozdíl od současného penzijního připojištění nebude možná jednorázová výplata všech naspořených prostředků ihned po dosažení důchodového věku, ale lidé si buď zvolí výplatu doživotního důchodu, nebo výplatu důchodu po dobu 20 let.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky