ČSOB upravuje úrokové sazby pro hypoteční úvěry

ČSOB upravuje úrokové sazby: Snížení u 1leté a 3leté fixace, zvýšení u 7 a 10letých, platné od 13. 10. 2023. Do konce roku 2023 se úrokové sazby u nově poskytnutých hypotečních úvěrů již nijak zásadně měnit nebudou. V roce 2024 se sazby podrží pod 5% hranicí. Více informací přináší přehled odborníků z hyponamíru.cz.

Ilustrační fotografie
reklama

ČSOB aktualizuje úrokové sazby pro hypoteční úvěry

Skupina ČSOB, včetně Hypoteční banky, oznámila změny v úrokových sazbách pro účelové hypoteční úvěry, platné od 13. října 2023. Pro jednoleté a tříleté fixace dochází ke snížení úrokových sazeb o 0,1 % ročně, zatímco pro sedmileté a desetileté fixace se úrokové sazby zvyšují o 0,2 % ročně.

Banka nyní nabízí sazby začínající na 6,14 % ročně. Pro získání této sazby je nutné splnit několik podmínek, jako je LTV maximálně 70 % pro tříletou fixaci (pro hypotéky s LTV mezi 70-80 % je začáteční sazba 6,29 % ročně), automatické splácení z účtu ČSOB nebo Poštovní spořitelny s aktivním využíváním účtu (tři platby kartou měsíčně a minimálně jedno použití aplikace ČSOB Smart každé tři měsíce), a sjednání úvěrového nebo životního pojištění u ČSOB Pojišťovny. Při nesplnění těchto podmínek dojde ke zvýšení sazeb o 0,3 procentního bodu (v případě neaktivního účtu) nebo o 0,2 procentního bodu (v případě nezajištění životního pojištění).

Vývoj úrokových sazeb hypoték v závěru roku 2023

Dle konce roku 2023 se úrokové sazby u nově poskytnutých hypotečních úvěrů již nijak zásadně měnit nebudou. „Centrální banka totiž drží základní sazby stále velmi vysoko. Dvoutýdenní repo sazba je již od června 2022 na úrovni 7 %. Banky poskytující hypotéky zatím nemají prostor pro výraznější snižování sazeb,“ popisuje Miroslav Majer, CEO fintech startupu hyponamíru.cz.

V roce 2024 se sazby podrží pod 5% hranicí

Pro vývoj úrokových sazeb hypotečních úvěrů v prvním čtvrtletí roku 2024 bude rozhodující výsledek prosincového a únorového zasedání České národní banky. Většina analytiků v tuto chvíli očekává velmi opatrné snižování základních úrokových sazeb. V podobném trendu se budou pohybovat i nabídkové sazby nových hypoték. 

„Z hlediska výše sazeb může být mnohem atraktivnější druhá polovina roku 2024. V tuto dobu by se mohly úrokové sazby u hypoték stabilně držet pod hranicí 5 %. Pokud dojde k naplnění tohoto očekávání, lze čekat i výraznější oživení na realitním trhu,“ odhaduje Miroslav Majer z hyponamíru.cz.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky