Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda schválila kvůli pandemii rozšíření daňových úlev

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: Facebook

Vláda schválila další rozšíření daňových úlev pro podnikatele a firmy zasažené opatřeními proti šíření koronaviru. Úřad promine zálohy splatné od 15. října do 15. prosince pro daň z příjmu fyzických osob i firem, zálohy na silniční daň splatné 15. dubna, 15. července, 15. října a 15. prosince a úroky z prodlení u daně z přidané hodnoty (DPH).

Na twitteru o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Vláda schválila další rozšíření daňového liberačního balíčku. Promineme zálohy splatné od 15. 10. do 15. 12. na dani z příjmů fyz. a práv. osob, zálohy na daň silniční splatné 15.4., 15.7., 15.10. a 15.12. a úroky z prodlení u DPH všem podnikatelům zasaženým krizovými opatřeními.

— Alena Schillerová (@alenaschillerov) October 26, 2020

Ministerstvo financí již dříve upozornilo, že stačí, aby podnikatelé finanční správě zaslali oznámení, že splňují podmínky generálního pardonu ohledně daní, a to i e-mailem.

MF rovněž dříve oznámilo, že dnes posune splatnost DPH pro podnikatele z maloobchodu a služeb, na které přímo dolehla nejnovější vládní opatření v boji s koronavirem. Splatnost DPH za třetí čtvrtletí a září, která je dnes, posune resort do konce roku. Zároveň ale úřad upozornil, že pardon se nebude týkat prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně, a proto je nutné daňové přiznání i kontrolní hlášení podat v zákonné lhůtě.

Schillerová již dříve také upozornila, že pokud podnikatelé za letošní rok očekávají daňovou ztrátu, mohou si do výše této ztráty požádat o vratku daně z příjmů, kterou zaplatil ve dvou předchozích letech a do patnácti dnů po podání žádosti o vrácení bude mít peníze na účtu. "Institut zpětného uplatnění daňové ztráty byl přijat právě pro tyto situace," uvedla.

Ministerstvo také dříve informovalo, že mohou podnikatelé nadále využívat některých opatření v rámci tzv. liberačního balíčku, která byla zavedena během jarní vlny pandemie. Jde například o plošné prominutí správního poplatku za podání žádostí na finanční nebo celní úřad nebo plošné prominutí DPH na bezúplatné dodání základních ochranných prostředků, u nichž vznikla povinnost přiznat daň v období od října do prosince.

"V případě potřeby lze samozřejmě využívat i nejčastější individuální nástroje, které daňové zákony dlouhodobě upravují za účelem zohlednění individuální tíživé situace na straně daňových subjektů," upozornilo MF. Jde o možnost žádat o posečkání daně či rozložení její úhrady na splátky, možnost požadovat snížení či zrušení záloh, možnost žádat prodloužení vybraných lhůt či jejich navrácení v předešlý stav nebo možnost žádat o individuální prominutí úroků z prodlení, penále a pokuty za nepodání kontrolního hlášení.

Témata:  Alena Schillerová daně

Související

Aktuálně se děje

1. dubna 2025 12:29

28. března 2025 10:03

26. března 2025 11:19

Jak získat hypotéku po insolvenci: Tipy, které vám zvýší šanci na schválení

Finanční problémy mohou potkat každého z nás. Ztráta práce, nemoc nebo nečekané výdaje. Pokud se dostanete do potíží, řešením může být insolvenční řízení. Ale co když i po něm toužíte po hypotéce? Nezoufejte! Máme pro vás tipy, jak zvýšit šanci na schválení úvěru i po insolvenci. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Daňové přiznání: Nejčastější chyby, které vás mohou potrápit

Chyby při vyplňování daňových přiznání mohou mít nepříjemné následky. Od zpožděného vrácení přeplatku po možná sankce. Ať už jde o administrativní pochybení, nesprávné uplatnění slev nebo zapomenuté přílohy, každý detail se počítá. V našem přehledu vám poradíme, jak se vyhnout těm nejběžnějším chybám a podat přiznání bez stresu a problémů.