Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Babiš odmítá zavedení bankovní daně, znejistěla by podle něj trh

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Mikuláš Křepelka / EuroZprávy.cz / INCORP images

Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítá zavedení speciální daně pro banky. Podle něj by znejistěla celé podnikatelské prostředí a poškodila všechny občany. Premiér to dnes řekl novinářům ve Vyskeři v Českém ráji.

O zavedení bankovní daně hovořila v minulých dnech ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová. Pokud se na tom nedohodne s ANO, hodlá sociální demokracie zavedení sektorové bankovní daně navrhnout sama, uvedla Maláčová.

Babiš o tom chce mluvit s ČSSD na koaliční radě. "Máme dnes jednání a my si to vyříkáme," řekl. Dodal, že v koaliční smlouvě ani programovém prohlášení vlády zavedení bankovní daně není. "Zavedení bankovní daně je poškození všech občanů, i vás, všech nás tady, těžší přístup k penězům, hypotékám ... Je to vlastně znejistění celého podnikatelského prostředí," dodal.

"Myslím, že bychom se neměli plazit před bankami. Návrh bankovní daně máme připraven a předložíme, pokud se nedohodneme v koalici," uvedla ministryně. Podle ní banky v Česku mají rekordní zisky v porovnání s ostatními státy, za letošní první pololetí to bylo 45 miliard korun.

Sektorové bankovní daně existují podle České bankovní asociace v 15 zemích EU. Zavedeny byly převážně jako reakce na finanční a ekonomickou krizi v letech 2010 až 2013. Dvě země zavedly daň později, Polsko v roce 2016 a Rumunsko ve snaze o snížení rozpočtového schodku od roku 2019. Naopak Finsko daň zrušilo v roce 2015 a další země ji snížily. Rakousko nejen snížilo celkový výnos daně, ale také upravilo základ pro její výpočet daně. Sazbu daně snižovali i na Slovensku. K radikálnímu snižování bankovní daně přistoupila v posledních dvou letech i vláda v Maďarsku.

Témata:  Andrej Babiš banky daně

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy