Tisíce exvojáků přijdou o výsluhy

Čeští vojáci a jejich bývalí kolegové v armádě mají chmurné vyhlídky. Tisíců z nich se dotkne propouštění. A další, kteří se už uchytili ve státní službě, například jako civilní zaměstnanci armády, přijdou o tisíce korun měsíčně, píše v pondělí deník Právo.

660
reklama

Na ministerstvu obrany již vzniká návrh, který má zamezit souběhu výplaty bývalých vojáků, kteří zůstali ve státní službě, a výsluh, jež pobírají. Podle informací Práva by se to týkalo nejméně 2500 lidí, což je zhruba třetina civilních zaměstnanců v armádě.
 
Průměrná výsluha všech bývalých vojáků je 11 600 korun měsíčně. Podle Petra Vančury z personální sekce ministerstva, která návrh chystá, ale není možné bývalé vojáky jednoduše o výsluhy připravit. "Mělo by to být uděláno způsobem něco za něco," řekl deníku Vančura armádnímu časopisu A-report.
 
Nejpravděpodobnější variantou je, že po dobu, co budou bývalí příslušníci pracovat ve státní službě, se jejich výsluha zhodnotí. Podobné to je dnes například u bývalých vojáků, kteří přešli k policii.
 
Výplata výsluhy se jim zastavila, ale po jejich odchodu z policie je vyšší než po skončení služby v armádě. „Toto navyšování může být třeba jen z jedné třetiny, ale musí tam být,“ uvedl Vančura. I tak v součtu – po řadě let ve státní službě – budou ztráty bývalých vojáků vyšší než to, co ve zhodnocených výsluhách později dostanou.
 
Ministerstvo obrany chce zamezit souběhu výsluh a platů od roku 2013.
 
Obrana také přemýšlí, jak zabránit zneužívání výsluh a jejich umělému navyšování. Uvažuje o tom, že se do výpočtu výsluh nebudou započítávat odměny. "Aby nedocházelo k případům, kdy velitel v posledním roce služby, ze kterého se výsluha vypočítává, svým podřízeným vyplácel vysoké odměny a nepřiměřeně jim tak zvyšoval výsluhové příspěvky," řekl Právu mluvčí obrany Jan Pejšek.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky