Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nestihli jste do pondělí podat daňové přiznání? Nezoufejte, poradíme, co dál

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

V pondělí 1. dubna oficiálně skončila možnost včas a řádně odevzdat daňové přiznání. Ti, kdo této lhůty nevyužili, jej budou muset dříve či později podat stejně, avšak s rizikem až statisícových pokut. Těm se ale lze na poslední chvíli vyhnout.

Posledním dnem pro odevzdání přiznání za rok 2018 byl 1. duben 2019 a zároveň šlo o nejzazší termín pro úhradu daně. Pokud někdo z jakýchkoliv důvodů nestíhal přiznání podat, měl několik možností, jak si termín posunout.

Jednou z nich byla možnost využít služeb daňového poradce, která lhůtu prodlužuje až do 1. července 2019. V takovém případě ale bylo nutné na finanční úřad nejpozději do 1. dubna 2019 předložit plnou moc ke zpracování daňového přiznání podepsanou daňovým poradcem.

Stejná situace nastala i v případě požádání o odklad. O ten bylo rovněž třeba zažádat do 1. dubna. A kdo tak neučinil, má nyní prakticky jedinou možnost, jak se vyhnout pokutám za pozdní podání.

Daňové přiznání může podat po termínu. Pokuty za neodevzdané přiznání se začínají načítat až po pěti pracovních dnech od uplynutí termínu, v této lhůtě tak máte ještě možnost odevzdat daňové přiznání bez sankcí.

V opačném případě začínají naskakovat pokuty. Úřady si podání přiznání kontrolují a kdo jej nepodal, bude to po vyzvání muset udělat stejně, navíc ještě s pokutou. Za každý den prodlení totiž naskakuje poplatek 0,05 procenta v poměru k výši stanovené daně.

Finanční úřad v případě neodevzdání přiznání vyzve k podání a určí náhradní termín. Pokud ani v něm není přiznání podáno, je vyměřena další pokuta, tentokrát ve výši pět procent ze stanovené daně. Maximálně může jít až o částku 300 tisíc korun.

Témata:  daně daňové přiznání

Aktuálně se děje

17. června 2024 9:56

14. června 2024 9:44

13. června 2024 16:13

Británie následuje USA se sankcemi. Mají zabránit Rusku vést válku proti Ukrajině

Spojené království ve čtvrtek oznámilo desítky nových sankcí, jejichž cílem je zabránit Rusku vést válku proti Ukrajině, včetně sankcí zaměřených na hlavní moskevskou burzu. A to den poté, co Washington oznámil podobná opatření.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy

Daně, ilustrační fotografie

Zákon o daních z příjmu se bude měnit. Na co se připravit, když novela projde?

V souvislosti s návrhem nového zákona o účetnictví Ministerstvo financí koncem května předložilo návrh na změnu zákona o daních z příjmů. Zákon by měl být účinný od 1. ledna 2025. Rozsah navrhovaných změn zákona o daních z příjmů je značný a některé pasáže zákona jsou zcela koncepčně přepracovány. Do zákona je včleněno i velké množství nových pravidel. Přinášíme stručný přehled nejvýznamnějších změn.