Švýcarsko

CHF (Švýcarský frank)

Příliš hořká švýcarská čokoláda? Co si odnést z problémů nejen okolo banky Credit Suisse

Finance

Komentář Václava Pecha, investičního analytika Broker Trust: Patnáct let od krize v roce 2008 opět plní novinové titulky zprávy o krachujících bankách. V rychlém sledu zkolabovaly tři americké banky a také švýcarská vláda musela hasit problémy Credit Suisse, před lety (a mnoha skandály) výstavní skříně švýcarského bankovnictví. Bankovní dům za zlomek původní ceny nakonec pohltí jeho největší domácí konkurent. Co by si z toho měl odnést majitel běžného účtu v tuzemské bance nebo drobný investor? Zejména to, že strach je špatný rádce a zpravidla na něm vydělává někdo jiný než ten, kdo mu podlehne.

Ilustrační fotografie

Proč Švýcaři stále milují hotovost?

Finance

Švýcaři v březnu představili novou, chytrou bankovku, kterou si mohou uložit do peněženky. Fialové platidlo v hodnotě 1000 franků (22.500 Kč) je další z nové série modernizovaných bankovek. Není to však úplně běžná bankovka, patří mezi ty s nejvyšší hodnotou na světě a Švýcarsko jde modernizací své bankovky nejvyšší hodnoty proti mezinárodnímu trendu, píše BBC.

chf

Švýcarsko má novou bankovku v hodnotě 1000 franků. Hotovost je kulturní fenomén

Finance

Švýcarská centrální banka představila novou verzi bankovky v nominální hodnotě 1000 švýcarských franků (22.560 Kč), která vstoupí do oběhu 13. března. Nová bankovka přichází v době, kdy se jiné centrální banky od bankovek s vysokou nominální hodnotou odklánějí kvůli obavám z jejich zneužívání ke kriminálním aktivitám a k praní špinavých peněz.

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy