Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Švýcarsko má novou bankovku v hodnotě 1000 franků. Hotovost je kulturní fenomén

chf
chf
Foto: INCORP images

Švýcarská centrální banka představila novou verzi bankovky v nominální hodnotě 1000 švýcarských franků (22.560 Kč), která vstoupí do oběhu 13. března. Nová bankovka přichází v době, kdy se jiné centrální banky od bankovek s vysokou nominální hodnotou odklánějí kvůli obavám z jejich zneužívání ke kriminálním aktivitám a k praní špinavých peněz.

Švýcarská centrální banka upozornila, že nová bankovka v hodnotě 1000 franků, která má několik bezpečnostních prvků proti padělání, zohledňuje popularitu hotovosti ve švýcarské kultuře a že jejím účelem není pomáhat kriminálním živlům.

"Současné nominální hodnoty (švýcarských bankovek) jsou přiměřené a odpovídají požadavkům lidí," uvedl viceprezident švýcarské centrální banky Fritz Zurbrügg. "Tisícifranková bankovka je používána pro platby a má rovněž funkci uchovatele hodnoty. Hotovost je ve Švýcarsku stále velmi populární, je to kulturní fenomén," dodal. Tisícifranková bankovka se podle něj ve Švýcarsku používá zejména k hrazení nákladnějších nákupů a k placení účtů na poště, napsala agentura Reuters.

Většina centrálních bank eurozóny v lednu přestala dávat do oběhu bankovky v nejvyšší hodnotě 500 eur (12.810 Kč) kvůli obavám z jejich zneužívání ke kriminálním aktivitám. Výjimkou jsou pouze centrální banky Německa a Rakouska, které budou tyto bankovky vydávat do 26. dubna.

Témata:  Švýcarsko CHF (Švýcarský frank)

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.