Stavební inženýři a odborné organizace, jako ČKAIT, Český svaz stavebních inženýrů a SIA, volají po novele přechodných ustanovení k novému stavebnímu zákonu. Tato novela by měla sloužit jako dočasné řešení k překonání současné právní nejistoty ve stavebnictví. Problémy vznikly zejména kvůli nedotažené digitalizaci stavebního řízení, nejasnostem v předpisech a vyhláškách, a také kvůli komplikacím s Národním geoportálem územního plánování. Novela by měla částečně napravit negativní dopady na stavebnictví a české hospodářství. Informují MoneyMAG.cz ve své tiskové zprávě.
Stavební inženýři naléhavě požadují úpravu přechodných ustanovení k novému stavebnímu zákonu (NSZ), která by umožnila pokračovat v podávání žádostí o stavební povolení podle předchozích pravidel, platných před 1. červencem 2024. Tento krok by měl proběhnout ve stavu legislativní nouze, aby nedošlo k zásadním komplikacím pro stavebníky, projektanty a stavební úřady. Podle inženýrských svazů by novela NSZ a souvisejících vyhlášek zajistila dokončení již zahájených staveb podle starých předpisů, což by pomohlo zmírnit negativní dopady současné právní nejistoty a zpožděné digitalizace stavebního řízení.
Stavební inženýři varují před vážnými důsledky právní nejistoty a zpožděné digitalizace v oblasti stavebního řízení. Od 1. července 2024 nelze kolaudovat stavby podle předchozích předpisů a povolení se mohou vydávat pouze podle nového stavebního zákona (NSZ). Tento stav již ovlivňuje termíny realizace projektů a čerpání dotací. Jak uvedl Ing. Radim Loukota, místopředseda ČKAIT: „Chceme jen, aby se digitalizaci stavebního řízení podařilo dokončit, avšak bez kolapsu celého odvětví. Reagujeme na situaci právní i procesní nejistoty, ve které se nachází tisíce stavebníků, včetně veřejných zadavatelů.“ Přestože digitalizace je nutná, aktuální nedostatečná funkčnost portálu a zpoždění ve vydávání povolení, která v červenci klesla na zhruba tisíc rozhodnutí měsíčně oproti průměrným šesti až sedmi tisícům do června, ukazují na vážné problémy, které mohou mít dlouhodobé dopady na celé odvětví.
Současná situace kolem nového stavebního zákona (NSZ) přináší značné komplikace pro stavebníky a projektanty. Od 1. července 2024 je možné podávat žádosti o povolení pouze prostřednictvím Portálu stavebníka, což způsobuje problémy s odhadem délky povolovacího řízení a ovlivňuje relevanci vyjádření a rozhodnutí dotčených orgánů. Nový zákon navíc vytvořil situace, kdy projekty zahájené do 30. června 2024, které byly v souladu s předchozími předpisy, nyní nelze dokončit podle původních pravidel. To vyžaduje jejich přepracování nebo znovu vypsání, což vede k prodloužení termínů a zvýšení nákladů.
Stavebníci, kteří začali pracovat na dokumentaci podle starého stavebního zákona a nestihli podávat žádosti o územní rozhodnutí nebo stavební povolení před 1. červencem, musí nyní přejít na nové vyhlášky. To znamená, že jejich dosavadní práce může být zbytečná a čelí novým problémům, například při definování prováděcí dokumentace a kolaudaci podle nových pravidel. Inženýři proto požadují novelu přechodných ustanovení, která by umožnila dokončení staveb podle předchozích předpisů a podání žádostí jak prostřednictvím Portálu stavebníka, tak i v listinné podobě nebo přes datové schránky.
Témata: stavebnictví, stavební zákon
Související
25. srpna 2024 14:21
9. srpna 2024 17:34
3. srpna 2024 11:33
8. července 2024 10:28
1. července 2024 10:20
7. května 2024 9:51