V dnešní době není rozhodně zrovna jednoduché našetřit si na vlastní bydlení. I koupě bytu se může na první pohled zdát jako naprosté sci-fi. A co teprve dům? Ceny rodinných domů vytrvale rostou, úspory spolehlivě požírá inflace a výdělky oproti cenám nemovitostí stoupají mnohem pomalejším tempem. Jak za těchto podmínek našetřit na dům?
V posledních letech ceny rodinných domů v Česku výrazně rostly. Za standardně vybavenou novostavbu v těsné blízkosti většího krajského města dnes běžně zaplatíte přes deset milionů korun. Luxusnější rodinné domy s prostornou zahradou a také domy přímo ve městě vyjdou ještě mnohem dráž. Finančně dostupnější jsou nemovitosti dále od větších měst a také starší rodinné domy, u kterých je ovšem třeba počítat s větší investicí do rekonstrukce.
Na dům se šetří desítky let
Jak rychle se vám podaří našetřit na rodinný dům závisí na vaší výchozí majetkové a finanční situaci. Pokud už například vlastníte nějakou hodnotnou nemovitost, můžete výtěžkem z jejího prodeje pokrýt značnou část nebo dokonce celou požadovanou kupní cenu rodinného domu. Rychleji se k vlastnímu domu dostanou i ti, kteří již mají našetřeno na větší část kupní ceny nebo mohou počítat s výraznou finanční pomocí rodičů. Pokud žádnou nemovitost nevlastníte a nemáte ani vysoké úspory, nezbyde vám nic jiného než vydělané peníze pravidelně odkládat stranou. Počítejte s tím, že i s nadstandardním příjmem budete bez využití hypotéky šetřit na dům několik desítek let.
Důležité je, aby úspory vydělávaly
Není žádným tajemstvím, že peníze v čase ztrácí na hodnotě. Abyste zachovali jejich hodnotu, snažte se je rozumně zhodnotit. Nejvyšší výnos bez rizika ztráty vkladu dlouhodobě přináší stavební spoření (pozn. vklady jsou chráněny zákonným pojištěním až do výše 2,6 milionu korun). Co nejdříve si tedy sjednejte smlouvu o stavebním spoření. „Vyberte si spořicí variantu, která oproti úvěrovým variantám nabízí vyšší úrok. Kromě připsaného úroku můžete při ročním vkladu minimálně 20 tisíc korun počítat i se státním příspěvkem ve výši dva tisíce korun za rok. Ukládat úspory na spořicí účty a termínované vklady se aktuálně nevyplatí, protože úroky většinou nepokryjí ani inflaci,“ popisuje Veronika Hegrová z online sjednávače hypoték hyponamiru.cz. Pokud jste ochotni jít do většího rizika, můžete vyzkoušet investice do podílových fondů, dluhopisů, akcií a dalších cenných papírů. Zejména dlouhodobé akciové investice mohou přinést velmi zajímavé zhodnocení.
Investujte nejdříve do menšího bytu
Kromě stavebního spoření a cenných papírů přinášejí zajímavé zhodnocení také střednědobé investice do nemovitostí. „Vydělat můžete jak na růstu tržní ceny nemovitosti, tak inkasovaných příjmech z pronájmu. Nejdříve si za ušetřené peníze můžete pořídit například garsonku nebo dvoupokojový byt ve městě, který dočasně využijete k vlastnímu bydlení nebo pronájmu. Jakmile přijde správný čas, byt prodáte a získané peníze využijete na financování nákupu rodinného domu,“ radí Veronika Hegrová.
Dům k rekonstrukci kupujte s rozmyslem
Pokud chcete bydlet ve vlastním domě co nejdříve, může být řešením koupě starší nemovitosti a její postupná rekonstrukce. Před nákupem staršího domu si řádně prověřte jeho technický stav. Rozsáhlejší rekonstrukce jsou totiž finančně i časově náročné a ve finále vás může oprava domu vyjít dráž než koupě novostavby.
Témata: nemovitosti, finance
Související
20. listopadu 2024 11:28
31. října 2024 11:37
27. srpna 2024 19:26
19. srpna 2024 16:56
16. srpna 2024 15:14
1. srpna 2024 12:43