Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při koupi nemovitosti byste mohli ušetřit desetitisíce korun

Bydlení, ilustrační fotografie
Bydlení, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Poslanci ODS navrhnou zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. K rušení některých daní se strana zavázala ve svém programu. Upozornili na to v tiskové zprávě.

„Daň z nabytí nemovitých věcí se platí z již jednou zdaněných peněz – jestliže si kupuji nemovitost, musel jsem na ni vydělat a vydělané peníze zdanit. Chceme tedy odstranit dvojité zdanění. Zároveň je to překážka ve volném obchodu mezi lidmi," vysvětluje předseda ODS Petr Fiala.

Sazba daně dnes činí 4 %. Při koupi rodinného domu za 3 miliony korun tak musí nový majitel vytáhnout z peněženky 120 000 korun: o tolik je cena nemovitosti vyšší. Daň proto výrazně ztěžuje přístup k vlastnímu bydlení zejména mladým rodinám.

Ačkoliv daň velmi citelně znesnadňuje život občanům, stát si jejím výběrem příliš nepomůže: do státní kasy přiteče jen 8,9 miliard korun ročně. Občanští demokraté upozorňují, že vláda letos zvýšila provozní výdaje o neuvěřitelných 10,5 miliard korun. Z uvedených čísel jasně vyplývá, že daň může být zrušena, aniž se navýší deficit státního rozpočtu. Stačí, když vláda nebude zbytečně rozhazovat.

Výběr daně je navíc administrativně extrémně náročný a každého, kdo prodává nebo kupuje nemovitost, nesmírně obtěžuje. Kvůli byrokratické mašinérii je užitek z každé vybrané koruny mnohem menší.

ODS tvrdí, že peníze mají zůstat v peněženkách občanů: ti s nimi hospodaří vždy lépe, než státní pokladna.

Témata:  daně bydlení nemovitosti

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 11:32

Předpověď počasí na noc a středu 20. listopadu. Meteorologové varují před výrazným ochlazením a sněžením

Přes naše území přejde od severozápadu studená fronta, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Novinky v nájemním právu: Jak se změní pravidla pro vyklizení bytu

Od poloviny roku 2025 má začít platit novela občanského soudního řádu, která přináší přínos pro pronajímatele. Nový institut rozkazu k vyklizení umožní nahradit klasickou žalobu v případech neoprávněného setrvání nájemce po skončení nájmu. Tato změna by měla usnadnit a zrychlit proces vystěhování neplatících či problematických nájemců, říká advokátka Kateřina Obertová z  advokátní kanceláře endors.