Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při koupi nemovitosti byste mohli ušetřit desetitisíce korun

Bydlení, ilustrační fotografie
Bydlení, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Poslanci ODS navrhnou zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. K rušení některých daní se strana zavázala ve svém programu. Upozornili na to v tiskové zprávě.

„Daň z nabytí nemovitých věcí se platí z již jednou zdaněných peněz – jestliže si kupuji nemovitost, musel jsem na ni vydělat a vydělané peníze zdanit. Chceme tedy odstranit dvojité zdanění. Zároveň je to překážka ve volném obchodu mezi lidmi," vysvětluje předseda ODS Petr Fiala.

Sazba daně dnes činí 4 %. Při koupi rodinného domu za 3 miliony korun tak musí nový majitel vytáhnout z peněženky 120 000 korun: o tolik je cena nemovitosti vyšší. Daň proto výrazně ztěžuje přístup k vlastnímu bydlení zejména mladým rodinám.

Ačkoliv daň velmi citelně znesnadňuje život občanům, stát si jejím výběrem příliš nepomůže: do státní kasy přiteče jen 8,9 miliard korun ročně. Občanští demokraté upozorňují, že vláda letos zvýšila provozní výdaje o neuvěřitelných 10,5 miliard korun. Z uvedených čísel jasně vyplývá, že daň může být zrušena, aniž se navýší deficit státního rozpočtu. Stačí, když vláda nebude zbytečně rozhazovat.

Výběr daně je navíc administrativně extrémně náročný a každého, kdo prodává nebo kupuje nemovitost, nesmírně obtěžuje. Kvůli byrokratické mašinérii je užitek z každé vybrané koruny mnohem menší.

ODS tvrdí, že peníze mají zůstat v peněženkách občanů: ti s nimi hospodaří vždy lépe, než státní pokladna.

Témata:  daně bydlení nemovitosti

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku. Při rozhodování mezi nájemním bydlením a pořízením vlastní nemovitosti na hypotéku většina lidí srovnává výši tržního nájemného s měsíční splátkou hypotéky. Která z částek je aktuálně vyšší?