Rodinné domky neuvěřitelně zdražily

Rodinné domy se i přes rostoucí ceny a hůře dostupné hypoteční úvěry stále dobře prodávají a poptávka po nich převyšuje nabídku. Zájem kupců se ale částečně přesouvá na okraje velkých měst a do vesnic v jejich okolí.

Ilustrační fotografie
reklama

Za pražské a brněnské rodinné domky zaplatí zájemci v tuto chvíli až dvojnásobek oproti konci roku 2015.

Podobně jako je tomu u bytů, také ceny rodinných domů  vzrostly napříč celým trhem o desítky procent. Nejvíce je to znát ve velkých městech a jejich okolí. „V širší Praze již nepořídíte obyvatelný rodinný dům za cenu pod 8 milionů korun, což se ještě pár let nazpátek zdálo jako neskutečná cena. Co se týče nových rodinných domů, průměrná cena se bude pohybovat kolem 10 milionů korun, což znamená další minimálně desetiprocentní nárůst jen za poslední rok,“ konstatuje  Jan Martina, oblastní ředitel pro Hlavní město Praha společnosti M&M Reality.

Okolí metropole je pak podle něho samozřejmě levnější, přičemž konkrétní ceny se odvíjejí od lokality, dopravní dostupnosti, občanské vybavenosti obce a tak dále. Ale i v blízkém okolí Prahy registrují makléři společnosti  M&M Reality zmíněný desetiprocentní nárůst cen za poslední rok, za poslední tři roky pak domy zdražily až o polovinu. 

„Pro příklad si vezměme řadový rodinný dům v Pitkovicích, které leží na jihovýchodním okraji hlavního města. Nový dům o dispozicích 5+kk bez vybavení, o velikosti 150 metrů čtverečních a s pozemkem 300 metrů čtverečních, se v roce 2015 prodával za 5,5 milionu korun. V roce 2017 už srovnatelné novostavby stály 8,5 milionu a dnes jsou ještě o 2 miliony dražší. V secondhandu se pak majitelé stejné typy domů snaží prodat za 12 milionů korun,“přibližuje Jan Martina.

Právě obce typu Pitkovic jsou v současné době mezi zájemci o rodinné domy velmi žádané. Dalšími takovými lokalitami jsou například Dobřichovice, Dolní Břežany, Černošice, Hostivice, Jesenice a mnoho dalších. Aby dosáhli na vlastní bydlení, volí stále více klientů vzdálenější okraj Prahy. Podíváme-li se třeba východním směrem, tak roste zájem o domy i stavební pozemky  v obcích lemujících dálnici D1, a to od oblasti za Říčanami až někam k městu Sázava. Dojezdová vzdálenost, kterou jsou lidé ochotni akceptovat, se v poslední době značně zvětšuje.

Podobné trendy sledují také makléři v Brně. „Ceny rodinných domů v Brně nijak nevybočují z obecného dění na realitním trhu a zdražují. Poptávka po domech s pozemkem je ve městě vysoká a tomu odpovídají i ceny nemovitostí. Ve vyhledávaných lokalitách, jako jsou Černá Pole, Královo Pole nebo Řečkovice, se klidně prodá i domek o velikosti 120 metrů čtverečních, s malým pozemkem, určený spíše k demolici, za cenu od 1,8 do 2,3 milionu korun,“ říká  Jarmila Odehnalová, oblastní manažerka pro Jihomoravský kraj společnosti  M&M Reality. A udává i další příklad.  Řadový domek v oblíbených Řečkovicích o velikosti zhruba 200 metrů čtverečních, který se před třemi lety prodával za 3,5 milionu korun, je podle ní dnes prodejný za 6,8 milionu.

Podle Jana Martiny jsou zájemci o koupi rodinného domu v současné době nuceni polevit ze svých vysněných představ a brát ohledy na své finanční možnosti„Trendy jsou vily na Praze 6 a v dalších lukrativních lokalitách, ale z důvodu vysokých cen se klienti poohlíží po dříve méně žádaných oblastech. Rovněž většina lidí preferuje solitérní domy, ale z ekonomického důvodu stále více pořizují dvojdomy či řadovky,“ konstatuje.

Zajímavostí přitom je, že se v tomto segmentu zatím příliš neprojevila nová opatření ČNB týkající se podmínek pro získání hypotečního úvěru, která platí od 1. října. „Nákup rodinného domu je přeci jen oproti bytu více promýšlenou věcí. Nejde jen o nutné řešení bytové otázky. Lidé si zpravidla pořizují domy, až když na ně mají, respektive mají vyřešenou otázku financování. Takže sice sledujeme, že je kupujících o něco méně, ale ten úbytek je v případě rodinných domů marginální,“ dodává Jan Martina.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky