Debatu o zrušení superhrubé mzdy vládní koalice odložila do projednávání návrhu rozpočtu na příští rok. ČSSD a hnutí ANO se tak k záměru ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) vrátí zřejmě na jaře, kdy se začínají projednávat obrysy hospodaření státu na příští rok. "Budeme o tom jednat v rámci sestavování rozpočtu," informoval ČTK předseda ČSSD Jan Hamáček.
Jeho stranický kolega ministr kultury Lubomír Zaorálek dodal, že sociální demokracie se záměrem souhlasí, nesmí mít ale dopad do rozpočtu. Podle předběžných propočtů by výpadek představoval 25 miliard korun.
Koalice se dohodla na budoucím stravenkovém paušálu, který má fungovat vedle současných papírových a elektronických stravenek. Dohodla se i v případě zálohovaného výživného. U rušení daňových výjimek dál panují rozpory.
"Souhlasíme se zrušením, ale bez hrubého výpadku v rozpočtu," uvedl ke zrušení supehrubé mzdy Zaorálek. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) plánuje navrhnout zrušení superhrubé mzdy v daňovém balíčku pro rok 2021. Nyní mzdy a platy zaměstnanců podléhají sazbě daně z příjmů 15 procent, ale do základu se započítává i sociální a zdravotní pojistné odváděné zaměstnavatelem.
V případě zrušení superhrubé mzdy by se podle Schillerové zavedla daň 19 procent. Nyní je podle ní efektivní zdanění pro zaměstnance 20,1 procenta. Ministryně dnes zopakovala obavy, že by u určitých skupin poplatníků vzrostla daň z 15 na 19 procent. "A to prostě nechceme," zdůraznila. Tyto věci se musí vyjasnit, a proto dnes koaliční rada ke shodě nedospěla, uvedla ministryně.
Zvýšení příjmové daně by podle ministryně dopadlo například na osoby samostatně výdělečně činné, tedy hlavně živnostníky. "My bychom jim to kompenzovali tím, že bychom dvě třetiny sociálního pojistného umožnili dát do výdajů," řekla ministryně. Zvýšení sazby by dopadlo i na lidi s ostatními příjmy, tedy třeba příjmy z příležitostných činností nebo s příjmy z pronájmů.
Zrušení superhrubé mzdy podporuje a prosazuje opoziční ODS. Samostatný návrh předložila již dříve ve Sněmovně, neúspěšně se ho pokoušela vložit v roce 2018 do tehdy projednávaného daňového balíčku. Sociální demokraté jsou k věci skeptičtí, i když i oni dlouhodobě o zrušení superhrubé mzdy hovoří. Samotné zrušení superhrubé mzdy znamená schodek v příjmech státního rozpočtu 25 miliard korun. Takže by podle sociální demokracie chyběly peníze ve školství, zdravotnictví nebo na zvyšování důchodů.
Koalice však dospěla k dohodě ohledně budoucnosti stravenek a zálohovaného výživného. Zaměstnanci by mohli místo stravenek dostávat na stravování i peníze a tyto peníze by nepodléhaly zdanění.
Částečně se dnešní jednání dotklo také rušení daňových výjimek. Debata se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) vedla o lhůtě pro osvobození od daně z příjmů při prodeji bytů. "Tady byla debata jenom o těch bytech, o té lhůtě, kde se dá prodat byt bez daně, ale to zůstalo otevřené," řekl premiér novinářům. U této daňové výjimky zastává názor, že by mohla mít pozitivní vliv na trh s byty a řešit nárůst jejich cen. O sektorové dani pro bankovní sektor nebo o změnách u slev na manžele a manželky se podle něj nejednalo.
Témata: superhrubá mzda, platy / mzdy, vláda, finance
Související
14. dubna 2021 15:46
17. března 2021 11:39
1. ledna 2021 13:02
28. prosince 2020 20:04
22. prosince 2020 13:50
27. listopadu 2020 16:53