Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Veletrhy, kongresy a další eventy mohou ode dneška žádat o podporu

CZK
CZK
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Podnikatelé ve veletržním, kongresovém a eventovém průmyslu mohou ode dneška žádat o podporu v souvislosti s pandemií koronaviru. Příjem žádostí do programu COVID veletrhy otevře ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které ho připravilo, v 09:00. Zájemci o pomoc budou moci žádosti podávat do 31. května. Vláda na dotace vztahující se na období od března do října loňského roku vyčlenila 600 milionů korun.

Žádosti bude MPO přijímat pouze elektronicky prostřednictvím svého informačníhosystému. Pokud se do něj podnikatelé registrovali už v předchozích podpůrných programech, znovu tak činit nemusejí. Odpovědi na nejčastější dotazy zájemci o dotaci najdou na portálubusinessinfo.cz.

Podpora je určena podnikatelům s poklesem obratu za březen až říjen loňského roku minimálně o 30 procent. Ztrátu přitom budou muset žadatelé snížit o získané dotace z dalších "covidových" dotačních titulů včetně programu na podporu zaměstnanosti Antivirus. Program nelze kombinovat s kompenzačním bonusem pro živnostníky.

O dotaci mohou žádat i společnosti s majetkovou účastí státu, kraje či města. Mají ale nárok jen na náhradu 40 procent ztrát, ostatní firmy mohou získat 60 procent. Maximální výše příspěvku na jednoho žadatele je 20 milionů korun. Na program se vztahuje limit z veřejné podpory deset milionů eur (asi 261 mil. Kč) stanovený Evropskou komisí.

Veletržní, kongresový a eventový průmysl je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) jedním z nejvíce postižených odvětví. Na obor jsou navíc podle resortu navázané stovky firem, které se podstatně podílejí na zaměstnanosti. Odvětví ročně generuje kumulované tržby osm až deset miliard korun. MPO odhaduje pokles obratu od března do října o 70 až 90 procent.

Témata:  veletrh výstavy finance

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:43

Francii hrozí dluhová krize, varuje tamní ministr financí. Současně hrozí další zhoršení ratingu

Francii hrozí dluhová krize, pokud v blížících se parlamentních volbách zvítězí partaj Marine Le Penové. Varuje ministr financí Bruno Le Marie. Jeho výrok je sice politicky motivovaný a má vystrašit francouzské voliče, zároveň je však logicky doznáním, že Emmanuel Macron a jeho kabinet, do nějž Le Marie patří, nedokázali dluh druhé největší ekonomiky eurozóny ani po letech vládnutí dostat na udržitelnější dráhu vývoje. Pokud by se tak stalo, ani Le Penová by nemohla veřejné finance rozhodit natolik, že nastane dluhová krize – a ani by o tom nemohlo být soudné řeči, byť v předvolebním zápolení. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy