Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Veletrhy, kongresy a další eventy mohou ode dneška žádat o podporu

CZK
CZK
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Podnikatelé ve veletržním, kongresovém a eventovém průmyslu mohou ode dneška žádat o podporu v souvislosti s pandemií koronaviru. Příjem žádostí do programu COVID veletrhy otevře ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které ho připravilo, v 09:00. Zájemci o pomoc budou moci žádosti podávat do 31. května. Vláda na dotace vztahující se na období od března do října loňského roku vyčlenila 600 milionů korun.

Žádosti bude MPO přijímat pouze elektronicky prostřednictvím svého informačníhosystému. Pokud se do něj podnikatelé registrovali už v předchozích podpůrných programech, znovu tak činit nemusejí. Odpovědi na nejčastější dotazy zájemci o dotaci najdou na portálubusinessinfo.cz.

Podpora je určena podnikatelům s poklesem obratu za březen až říjen loňského roku minimálně o 30 procent. Ztrátu přitom budou muset žadatelé snížit o získané dotace z dalších "covidových" dotačních titulů včetně programu na podporu zaměstnanosti Antivirus. Program nelze kombinovat s kompenzačním bonusem pro živnostníky.

O dotaci mohou žádat i společnosti s majetkovou účastí státu, kraje či města. Mají ale nárok jen na náhradu 40 procent ztrát, ostatní firmy mohou získat 60 procent. Maximální výše příspěvku na jednoho žadatele je 20 milionů korun. Na program se vztahuje limit z veřejné podpory deset milionů eur (asi 261 mil. Kč) stanovený Evropskou komisí.

Veletržní, kongresový a eventový průmysl je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) jedním z nejvíce postižených odvětví. Na obor jsou navíc podle resortu navázané stovky firem, které se podstatně podílejí na zaměstnanosti. Odvětví ročně generuje kumulované tržby osm až deset miliard korun. MPO odhaduje pokles obratu od března do října o 70 až 90 procent.

Témata:  veletrh výstavy finance

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.